“ASAN xidmət”in “DIGIAGE BAKU 2024” rəqəmsal oyun düşərgəsi baş tutub
Cari ilin 20-22 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin və “Bilişim Vadisi Bakı”nın birgə təşkilatçılığı ilə “DIGIAGE - Bakı” rəqəmsal oyun düşərgəsi keçirilib.
Məqsəd peşəkar mentorların iştirakı ilə istedadlı gənclərin oyun hazırlamaları və layihələrini tanıtmalarıdır. Həmçinin onlara dünya bazarına çıxmaqla bağlı təcrübə qazandırmaq və yeni təşəbbüslər irəli sürmək istiqamətində dəstək əsas hədəflərdir. Bu çərçivədə gənclər komanda işi, layihə təqdimetmə və marketinq bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, innovasiya və yaradıcılıqlarını təşviq edərək fərqli oyun konsepsiyaları hazırlayıblar. Eləcə də peşəkarlardan şəbəkələşmə və karyera inkişafı üçün praktiki məsləhətlər alıblar.
Qeydiyyatdan keçmiş 175 iştirakçı arasında seçilmiş 100 iştirakçıya 1 ay ərzində oyun studiyalarında investisiya, oyun şirkətlərində hüquqi proseslər,  oyun marketinq prosesi, tərtibatı və  istehsalı prosesi ilə bağlı tövsiyələr verilib.
3 gün davam edən düşərgədə isə qəbul mərhələlərini tamamlayan iştirakçılar komanda və ya fərdi formada iştirak ediblər. Onlara oyun yaratma prosesində istifadə olunan ən son proqramlar, oyun inkişafının fərqli aspektləri, bu sektorda karyera imkanları barədə məlumat verilib. Tanınmış şirkət və oyun dizaynerlərinin motivasiya xarakterli hekayələri iştirakçılarla paylaşılıb.
Düşərgə müddətində "İnnovasiyalar Mərkəzi"nin direktoru Vüsal Rüstəmov və "Bilişim Vadisi"nin baş icraçı direktoru Erkam Tüzgen düşərgəyə komandaların işləri ilə tanış olublar.
Sonda 11 komanda hazırladıqları oyunları təqdim edərək münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Potensiallı hesab olunan “Untitle”, “Risee Interactive” və “Legions” komandaları ilə investisiya görüşləri davam edəcək, onlara mentorluq dəstəyi veriləcək. Bütün komandalara isə “DIGIAGE” tərəfindən mentorluq dəstəyi davam etdiriləcək.
Ötən il sentyabrın 7-dən 9-dək keçirilmiş ilk düşərgədə 14 komandadan müvafiq potensiallı hesab olunan 5 komandaya investisiya ayrılıb və “Bilişim Vadisi Bakı” kampusunda ödənişsiz ofis imkanları verilib. Ümumilikdə 14 komandadan 11-nə isə “Bilişim Vadisi” tərəfindən mentorluq dəstəyi verilməklə investisiya potensiallarının artırılmasına dəstək göstərilib.
Düşərgələr 2023-cü ildə “İnnovasiyalar Mərkəzi” və “Bilişim Vadisi Bakı” arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumuna əsasən təşkil olunur. Məqsəd texnoloji bacarıqların birgə inkişaf etdirilməsi, təlimlərin keçirilməsidir. Eyni zamanda, ölkəmizdə innovativ həllərin tətbiqinə və inkişafına təkan verəcək hakaton, butkamp modeli əsasında layihələrin birgə hazırlanması prioritetlərdir.

24 September 2024 15:08
On September 20-22 of this year, the "DIGIAGE - Baku" digital game camp was held under the joint organization of the "Innovations Center" of the State Agency for Citizen Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and "Information Valley Baku".
The goal is for talented young people to develop games and promote their projects with the participation of professional mentors. Also, supporting them in the direction of gaining experience in entering the world market and launching new initiatives are the main goals. In this framework, young people developed different game concepts by encouraging their innovation and creativity, along with developing teamwork, project presentation and marketing skills. They also received practical tips for networking and career development from professionals.
100 participants selected among 175 registered participants were given recommendations on investment in game studios, legal processes in game companies, game marketing process, development and production process within 1 month.
In the 3-day camp, the participants who completed the admission stages took part in team or individual form. They were informed about the latest software used in game creation process, different aspects of game development, career opportunities in this sector. Motivational stories of well-known companies and game designers were shared with the participants.
During the camp, the director of "Innovations Center" Vusal Rustamov and the chief executive director of "Information Valley" Erkam Tüzgen familiarized the camp with the work of the teams.
In the end, 11 teams presented their prepared games and were evaluated by the jury.
Investment meetings with the potential teams "Untitle", "Risee Interactive" and "Legions" will continue, they will be provided with mentoring support. "DIGIAGE" will continue to provide mentoring support to all teams.
In the first camp, which was held from September 7 to 9 last year, investment was allocated to 5 teams of 14 teams considered to have relevant potential, and free office space was provided in the "Information Valley Baku" campus. In total, 11 out of 14 teams were supported by "Information Valley" to increase their investment potential by providing mentoring support.
The camps are organized based on the cooperation memorandum signed in 2023 between the "Center of Innovations" and "Information Valley Baku". The goal is joint development of technological skills and training. At the same time, joint preparation of projects based on the hackathon and bootcamp models that will encourage the application and development of innovative solutions in our country are priorities.