“ASAN xidmət”in İnnovasiyalar Mərkəzi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan İnnovasiyalar Mərkəzi informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürüb.
İnnovasiyalar Mərkəzinin əsas rəqəmsal resursları AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə qismən yerləşdirilib. “AzInTelecom” tərəfindən İnnovasiyalar Mərkəzinə “Virtual server – IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) və “Rezervlənmə – BaaS” (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin edilib. Bununla qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı əsas və Yevlax ehtiyat data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

The "Innovation Center" of "ASAN Service" migrated its IT systems to the "Government Cloud"
As part of the implementation of the Decree, another state institution – the Innovation Center, operating under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan – has migrated its information systems and resources to the “Government Cloud.”
The Innovation Center’s core digital assets have been partially transferred to the Baku Data Center, managed by “AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding. “AzInTelecom” provided the Innovation Center with cloud services including “Virtual Server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) and “Backup – BaaS” (Backup-as-a-Service). As a result, the institution has attained high availability of its critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, state institutions are migrating their IT systems—either fully or partially—to AzInTelecom’s Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers. As a result of the migration, institutions' current IT costs are reduced, and the efficiency of their information systems is improved. This ensures enhanced information security, a resilient IT infrastructure, high-quality service delivery, and 24/7 monitoring support.