Oracle bulud xidməti xAI-nin Grok 3 süni intellekt modelini şirkətlərə təqdim edir
Oracle şirkəti açıqlayıb ki, onun bulud xidmətləri bölməsi İlon Maksın süni intellekt firması xAI ilə əməkdaşlıq edərək, Grok 3 adlı ən yeni süni intellekt modelini biznes müştərilərə təqdim edəcək.
Grok 3 modeli fevral ayında istifadəyə verilib və DeepSeek ilə OpenAI-nin ən son süni intellekt modellərinə rəqabət etmək məqsədi daşıyır. İlon Maks bu modeli özünün X sosial media platformasında ödənişli abunəçilərə və xAI vasitəsilə təqdim edib.
Oracle Bulud İnfrastrukturunun vitse-prezidenti Karan Batta Reuters-ə bildirib ki, Oracle Grok 3 modelini öz məlumat mərkəzlərindən korporativ istifadəçilərə təqdim edəcək. Bu, bizneslərin məlumatlarının Oracle-ın təhlükəsizlik standartları altında qorunmasını təmin edir.
Oracle həmçinin Meta, Fransız startapı Mistral və Cohere şirkətlərinin modellərini də bulud xidmətində təklif edir. Bu da Oracle-ın bizneslərin məşhur süni intellekt modellərini öz proqram təminatlarına rahat şəkildə əlavə etməsi üçün geniş seçim yaratmaq strategiyasının bir hissəsidir.
Karan Batta əlavə edib: “Bizim məqsədimiz müxtəlif süni intellekt modellərini təmin etməkdir – öz modelimiz yoxdur. Bu, hazırkı strategiyamızdır və biz bütün populyar modelləri təklif edən platforma olmaq istəyirik.”
Bu əməkdaşlıq Oracle-a korporativ müştərilərə süni intellekt imkanlarını daha rahat və təhlükəsiz şəkildə təqdim etməyə imkan verəcək.

Oracle announced that its cloud services division is collaborating with Elon Musk’s artificial intelligence company xAI to offer the latest AI model, Grok 3, to business customers.
The Grok 3 model was launched in February and aims to compete with the latest AI models from DeepSeek and OpenAI. Elon Musk has made the model available to paying subscribers on his X social media platform, as well as through xAI.
Karan Batta, Vice President of Oracle Cloud Infrastructure, told Reuters that Oracle will provide the Grok 3 model from its data centers to corporate users, ensuring that businesses’ data remains protected under Oracle’s security standards.
Oracle also offers models from Meta, French startup Mistral, and Cohere on its cloud service. This is part of Oracle’s broader strategy to provide businesses with a wide range of popular AI models that can be easily integrated into corporate software.
Batta added, “Our goal is to offer a variety of AI models—we don’t have our own. This is our current strategy, and we want to be the platform that offers them all.”
This collaboration will allow Oracle to deliver AI capabilities to corporate customers in a more convenient and secure way.