İranın Sepah Bankı İsrail tərəfdarlarının kiberhücumuna məruz qaldı
İsrail mövqeli “Predatory Sparrow” haktivist qrupu İranın Sepah Bankına kiberhücum etdiyini və bankın məlumatlarını silərək fəaliyyətsiz hala gətirdiyini iddia edib. Qrup öz bəyanatında bildirib ki, bu hücum İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna (SEPAH) bağlı olan Sepah Bankına qarşı həyata keçirilib. Onların sözlərinə görə, bank beynəlxalq sanksiyaları pozaraq İran xalqının pullarını terrorçu qruplara, ballistik raket proqramlarına və hərbi nüvə layihələrinə yönəldir.
Məlumatı yayımlayan TechCrunch xəbər verir ki, bu hücumun təsdiqlənməsi hələ mümkün olmayıb. Bank Sepah-ın İran üzrə elektron poçt ünvanlarına göndərilən sorğular cavabsız qalıb və mesajlar geri qaytarılıb. Bankın Böyük Britaniya və İtaliyadakı filiallarından isə hələlik heç bir rəsmi açıqlama verilməyib. Hücumu həyata keçirdiyini iddia edən qrup da TechCrunch-un X və Telegram üzərindən ünvanladığı suallara cavab verməyib.
İranın müstəqil xəbər portalı olan Iran International bildirir ki, hücumdan sonra ölkə üzrə bank sistemində geniş pozuntular yaşanıb. Sepah Bankının bəzi filialları müvəqqəti olaraq bağlanıb və müştərilər hesablarına daxil ola bilmədiklərini qeyd ediblər. İsrailin i24NEWS telekanalının jurnalisti Ariel Oseran isə İran bankomatlarında texniki nasazlıq mesajlarının göründüyünü göstərən fotolar paylaşıb.
Bu hadisə İsrail və İran arasında son günlərdə artan hərbi gərginlik fonunda baş verir. İsrail bir neçə gün əvvəl İranın nüvə obyektlərinə, hərbi bazalarına və yüksək vəzifəli hərbçilərinə qarşı hücumlara başlayıb. Bu qarşılıqlı hücumlar nəticəsində bölgədə gərginlik daha da artıb.
Predatory Sparrow qrupunun üzvləri və arxasında hansı qüvvələrin durduğu rəsmi olaraq məlum olmasa da, onların uzun illərdir İranda fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarını və infrastruktur obyektlərini hədəfə aldığı bildirilir. Kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislər bu qrupun daha əvvəl İranın polad zavoduna və yanacaqdoldurma məntəqələrinə hücumlar həyata keçirdiyini və bu hücumların ölkədə ciddi iqtisadi və sosial pozuntulara səbəb olduğunu bildirirlər.
Google-un kibertəhlükəsizlik bölməsi olan Mandiant şirkətinin baş analitiki Con Hultquist yazır ki, bu qrupun fəaliyyəti yalnız təbliğatdan ibarət deyil və onların real təsir gücünə malik kiberhücumları olub. ABŞ-ın Milli Təhlükəsizlik Agentliyində çalışmış ekspert Rob Joyce da Predatory Sparrow-un keçmiş hücumlarının İranda ciddi nəticələr doğurduğunu vurğulayıb.

Iran’s Sepah Bank targeted by cyberattack allegedly carried out by Pro-Israel group
Iran’s Sepah Bank has reportedly fallen victim to a cyberattack by the pro-Israel group “Predatory Sparrow,” which claimed responsibility for disabling the bank’s operations and erasing its data. In a public statement, the group said the attack was specifically directed at Sepah Bank, an institution allegedly affiliated with Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC). According to the group, the bank has been bypassing international sanctions and using the Iranian people’s money to finance terrorist organizations, ballistic missile programs, and military nuclear projects.
TechCrunch, which reported the news, noted that the attack has not yet been independently verified. Emails sent to Sepah Bank’s Iranian addresses bounced back, and no official statements have been received from its branches in the United Kingdom or Italy. The group also did not respond to TechCrunch’s inquiries sent via X (formerly Twitter) and Telegram.
Iran International, an independent Iranian news outlet, reported widespread banking disruptions across the country following the incident. Several Sepah Bank branches were temporarily closed, and customers reported being unable to access their accounts. Ariel Oseran, a correspondent for Israel’s i24NEWS, shared images of Iranian ATMs displaying error messages.
The cyberattack occurred amid escalating military tensions between Israel and Iran. In recent days, Israel has launched strikes on Iran’s nuclear facilities, military bases, and high-ranking military officials, leading to growing instability in the region.
Although the identities and affiliations of Predatory Sparrow’s members remain unknown, the group has reportedly been targeting Iranian state institutions and infrastructure for years. Cybersecurity experts say the group was behind previous attacks on Iran’s steel plants and fuel stations, causing significant economic and social disruption.
John Hultquist, Chief Analyst at Google’s cybersecurity firm Mandiant, noted that Predatory Sparrow’s actions are not merely symbolic, emphasizing the group’s capacity for real, impactful cyber operations. Rob Joyce, a former U.S. National Security Agency official, also confirmed that the group’s past attacks had tangible consequences in Iran.