Aviasales 300 milyon dollara satışa çıxarılıb
Rusiyanın ən böyük aviabilet axtarış platforması olan Aviasales-in sahibləri biznesin satışı imkanlarını nəzərdən keçirirlər. Bu barədə “Kommersant” nəşrinə investisiya dairələrindəki iki mənbə məlumat verib.
Məlumata görə, şirkətin dəyəri 23 milyard rubldan çox, yəni təxminən 300 milyon ABŞ dolları səviyyəsində qiymətləndirilir. Bununla belə, “Aviasales”in mətbuat xidməti şirkətin satışı ilə bağlı hər hansı danışıqlar aparılmadığını və satışa hazırlıq görülmədiyini bildirib. Rəsmi açıqlamada qeyd olunub ki, hazırda konkret potensial alıcılarla danışıqlar mövcud deyil.
Nəşrin digər həmsöhbəti isə əsas paylara sahib olan investisiya fondlarının maraqlı tərəflərdən təkliflər toplaya biləcəyini istisna etməyib, lakin biznesin ucuz qiymətə satılmayacağını vurğulayıb.
İnvestisiya bankiri İlya Şumov şirkətin dəyərini ən azı 300 milyon ABŞ dolları (təxminən 23,16 milyard rubl) səviyyəsində qiymətləndirir. Onun sözlərinə görə, servisin əhəmiyyətli hissəsinin xaricdə yerləşməsi obyektiv qiymətləndirməni çətinləşdirir. Mənbələr həmçinin mürəkkəb mülkiyyət strukturu, Rusiyadan kənarda aktivlərin mövcudluğu və yüksək qiymətin satış prosesində maneə yarada biləcəyini qeyd edirlər.
Ekspertlərin fikrincə, alıcı qismində iri banklar çıxış edə bilər. Son illər müştərilərin əhəmiyyətli hissəsi maliyyə qurumlarının ekosistemlərinə yönəlir. Daha əvvəl Alfa-Bank-ın “Tutu.ru” aqreqatorunu almaqla bağlı danışıqlar apardığı barədə məlumat yayılsa da, bank bu xəbərləri təkzib etmişdi.

Aviasales is up for sale for $300 million
The owners of Aviasales, Russia's largest flight search platform, are considering the possibility of selling the business. This was reported to Kommersant by two sources in investment circles.
According to the information, the company's value is estimated at more than 23 billion rubles, or about 300 million US dollars. However, the press service of Aviasales said that no negotiations have been held regarding the sale of the company and no preparations have been made for the sale. The official statement noted that there are currently no negotiations with specific potential buyers.
Another source of the publication did not rule out that investment funds that own the main shares may collect offers from interested parties, but emphasized that the business will not be sold at a low price.
Investment banker Ilya Shumov estimates the value of the company at at least 300 million US dollars (about 23.16 billion rubles). According to him, the fact that a significant part of the service is located abroad makes an objective assessment difficult. The sources also note that the complex ownership structure, the presence of assets outside of Russia and the high price may create obstacles in the sales process.
According to experts, large banks may act as buyers. In recent years, a significant part of customers has been moving to the ecosystems of financial institutions. Earlier, it was reported that Alfa-Bank was in talks to acquire the aggregator Tutu.ru, but the bank denied these reports.