Avropa İttifaqı “Apple” və “Meta”ya qarşı sərt sanksiyalar tətbiq edib
Avropa İttifaqının qərarına əsasən, Apple şirkəti 500 milyon avro (təxminən 570 milyon ABŞ dolları), Meta isə 200 milyon avro (təxminən 228 milyon ABŞ dolları) cərimələnib. Bu qərarlar, Aİ-nin “Rəqəmsal Bazarlar Aktı” (DMA) qanunları çərçivəsində verdiyi ilk ciddi sanksiyalar hesab olunur.
Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, Apple öz tətbiq mağazasında texniki və kommersiya məhdudiyyətləri tətbiq edir. Bu məhdudiyyətlər istifadəçilərin mağazadan kənarda olan daha sərfəli tətbiqləri tapmasına və istifadə etməsinə mane olur. Bu isə kiçik və orta sahibkarlıqla məşğul olan tətbiq hazırlayıcıları üçün bazara çıxışı çətinləşdirir. Apple isə bu qərarla razılaşmadığını və məhkəməyə müraciət edəcəyini bildirib. Şirkət əlavə edib ki, bu qərar istifadəçilərin təhlükəsizliyinə və gizliliyinə mənfi təsir edə bilər və Apple-ı texnologiyasını paylaşmağa məcbur edir.
Meta şirkəti də Aİ-nin qərarını tənqid edib. Onlar bildiriblər ki, Avropa İttifaqı xüsusilə Amerika texnologiya şirkətlərinə qarşı ədalətsiz yanaşır və Avropa və Çin şirkətlərinə fərqli qaydalar tətbiq olunur. Meta-nın cərimələnməsinin əsas səbəbi isə 2023-cü ilin noyabrında tətbiq etdiyi “ödə və ya razı ol” adlı modeldir. Bu modelə əsasən, istifadəçilər ya pulsuz və reklamlı versiyadan istifadə edə bilər, ya da izlənmədən imtina etmək üçün ödənişli abunə seçməli idilər. Aİ isə bu modeli DMA qanunlarına zidd hesab edib və istifadəçilərin seçim azadlığını məhdudlaşdırdığını bildirib.
Hər iki şirkətə iki ay vaxt verilib ki, DMA qanunlarına uyğun dəyişikliklər etsinlər. Əks halda onlar gündəlik cərimələrlə üzləşə bilərlər.
Qeyd edək ki, Apple başqa bir araşdırma çərçivəsində iPhone istifadəçilərinin digər brauzerlər və axtarış sistemlərini daha rahat seçə bilməsi üçün bəzi dəyişikliklər etdiyi üçün həmin halda cərimədən yayınmağı bacarıb. Amma yenə də alternativ tətbiq mağazalarının istifadəsini çətinləşdirən şərtlərə görə qaydaları pozmaqda günahlandırılır.
Avropa İttifaqının rəqabət məsələləri üzrə komissarı Teresa Ribera bildirib ki, qəbul edilən bu qərarlar aydın və ədalətli qaydalara əsaslanır. O vurğulayıb ki, Aİ-də fəaliyyət göstərən bütün şirkətlər bu qaydalara riayət etməlidirlər.
Ümumilikdə, bu sanksiyalar texnologiya sahəsində böyük şirkətlərin bazar gücünü məhdudlaşdırmaq və daha şəffaf rəqabət mühiti yaratmaq üçün Avropa İttifaqının atdığı ciddi addımlar kimi qiymətləndirilir. Bu qərarlar digər texnologiya şirkətləri üçün də xəbərdarlıq xarakteri daşıyır.

The European Union has imposed strict sanctions on Apple and Meta
According to the decision of the European Union, Apple has been fined €500 million (approximately $570 million), while Meta has been fined €200 million (approximately $228 million). These penalties are considered the first significant sanctions imposed under the EU’s Digital Markets Act (DMA), which aims to limit the dominance of major tech companies and ensure fair competition.
Investigations revealed that Apple applies technical and commercial restrictions in its App Store, preventing users from accessing more affordable offers outside the platform. This practice makes it difficult for small and medium-sized app developers to enter the market. Apple, however, disagrees with the decision and has announced that it will appeal. The company claims that the decision could negatively affect user security and privacy and force Apple to share its technology.
Meta has also criticized the EU’s decision, claiming that the European Union unfairly targets American tech companies while applying different standards to European and Chinese firms. The main reason for Meta’s fine is the “pay or consent” model it introduced in November 2023. Under this model, users could either access a free, ad-supported version of Meta’s platforms or opt out of tracking by subscribing to a paid version. The EU ruled that this model violates the DMA as it limits user choice.
Both companies have been given two months to make the necessary changes to comply with DMA regulations. Otherwise, they could face daily fines.
It should be noted that Apple managed to avoid a separate fine in another investigation after making changes that allowed iPhone users to more easily select alternative browsers and search engines. However, the company is still accused of violating DMA rules by imposing conditions that make it difficult to use alternative app stores.
EU Commissioner for Competition, Teresa Ribera, stated that the decisions were made based on clear and fair rules. She emphasized that all companies operating in the EU must comply with these regulations.
Overall, these sanctions are seen as a major step by the European Union to limit the market power of big tech companies and to promote a more transparent and competitive environment. They also serve as a warning to other tech firms.