03 Fevral 2025 20:40
Avropa İttifaqı yeni süni intellekt (AI) layihəsi üzərində işləyir. Məqsəd 30 dildə fəaliyyət göstərə bilən və "Avropa dəyərlərinə" uyğunlaşdırılmış süni intellekt modeli yaratmaqdır. Bu layihədə Avropa şirkətləri və universitetləri iştirak edir, həmçinin İspaniyanın Mare Nostrum və İtaliyanın Leonardo superkompüterlərindən istifadə olunacaq.
Layihə Çin mənşəli DeepSeek-in uğurundan sonra Avropanın süni intellekt yarışında geri qalmamasını təmin etmək üçün cəhd kimi qiymətləndirilib. Maliyyə baxımından ABŞ mənşəli OpenAI və digər şirkətlərlə müqayisədə büdcəsi daha kiçik olsa da, Avropa İttifaqının dəstəyi kifayət qədər böyükdür.
Avropada süni intellekt sahəsinə təsir edən əsas məsələ Süni İntellekt Aktıdır. Bu qanun cəmiyyət üçün "qəbuledilməz risk" yaradan texnologiyaları qadağan edir. Məsələn:
• İnsanların emosiyalarını təhlil etmək (işdə və ya təhsil zamanı),
• İctimai yerlərdə insanların biometrik məlumatlarının real vaxtda toplanması,
• Sosial reytinq texnologiyaları.
Bu qaydaları pozan şirkətlər 35 milyon Avro və ya illik gəlirlərinin 7%-i həcmində cərimə edilə bilər.
Bəzi texnologiya nəhəngləri, məsələn, Meta və OpenAI, hüquqi risklər səbəbindən Avropada süni intellekt alətlərini təqdim etməyi yavaşladıb və ya dayandırıb. Layihənin uğur qazanması Fransa hökumətinin 2008-ci ildə Google-a alternativ yaratmaq cəhdi ilə müqayisə olunur, lakin bu səfər nəticənin fərqli olacağı gözlənilir.

The European Union Has Invested $56 Million in an Artificial Intelligence Model
The European Union is working on a new artificial intelligence (AI) project. The goal is to create an AI model that can operate in 30 languages and is aligned with "European values." European companies and universities are participating in the project, and it will utilize Spain's Mare Nostrum and Italy's Leonardo supercomputers.
The initiative is seen as an effort to ensure that Europe does not fall behind in the AI race following the success of China's DeepSeek. Although its budget is smaller compared to U.S.-based OpenAI and other companies, the EU's support is still substantial.
One of the key factors affecting AI development in Europe is the Artificial Intelligence Act. This law prohibits technologies that pose an "unacceptable risk" to society. For example:
• Analyzing people's emotions (at work or in education),
• Real-time collection of biometric data in public spaces,
• Social scoring technologies.
Companies that violate these regulations could face fines of up to €35 million or 7% of their annual revenue.
Some tech giants, such as Meta and OpenAI, have slowed down or halted the introduction of AI tools in Europe due to legal risks. The project's success is being compared to the French government's 2008 attempt to create an alternative to Google, but this time, the outcome is expected to be different.