Avropa tək süni intellekt ümidi SAP üçün hər şey edir
Almaniyanın proqram təminatı nəhəngi SAP, süni intellekt (AI) ilə bağlı böyük müqavilələr sayəsində 2026-cı il üçün nəzərdə tutulan gəlirlərinin təxminən 85%-ni indidən təmin etdiyini açıqlayıb.
Şirkətin bu müvəffəqiyyəti, AI və bulud həllərinə olan güclü korporativ tələbatdan xəbər verir və SAP-ı Avropanın texnologiya sahəsində AI ilə bağlı ən böyük ümidi kimi mövqeləndirir.
Rəhbərlik, güclü AI-lə əlaqəli müqavilə fəaliyyətini vurğulayaraq, üçüncü rüb nəticələri və gəlirləri gözləntiləri qaçırsa da, əməliyyat mənfəəti üzrə proqnozunu əvvəlki gözləntilərin yuxarı həddinə doğru yenidən təsdiqləyib.
Buna baxmayaraq, bəzi investorlar diqqəti təkrarlanan bulud gəlirlərinin artımına yönəltdikləri üçün səhmlər qısa müddət ərzində mənfi reaksiya verib. Şirkət bulud gəlirləri üzrə proqnozunun aşağı həddində olacağını bildirmişdi.
Lakin CNBC-nin məlumatına görə, SAP-ın AI və bulud təklifləri üzrə güclü müqavilə fəaliyyətini qeyd etməsi, uzunmüddətli qazanc dinamikasını dəstəkləyən pozitiv siqnal kimi şərh edilir. Bu, Avropada müəssisə səviyyəsində AI texnologiyalarına marağın artdığını və SAP-ın bu sahədə liderlik etmək istəyini göstərir.

Europe's only AI hope is doing everything for SAP
German software giant SAP said it has already secured about 85% of its 2026 revenue from large contracts related to artificial intelligence (AI).
The company’s success reflects strong corporate demand for AI and cloud solutions and positions SAP as Europe’s top AI prospect in the tech space.
Management reiterated its operating profit forecast to the upper end of its previous expectations, highlighting strong AI-related contract activity, even as third-quarter results and revenue missed expectations.
However, the stock briefly reacted negatively as some investors focused on the growth of recurring cloud revenue. The company had previously said its cloud revenue forecast would be at the lower end.
However, according to CNBC, SAP’s strong contract activity for AI and cloud offerings is being interpreted as a positive signal that supports long-term earnings momentum. This shows the growing interest in enterprise-level AI technologies in Europe and SAP's desire to lead in this area.