28 Oktyabr 2024 14:35
Avtonom nəqliyyat vasitələri ilə San Fransisco, Los Angeles və Foenix şəhərlərində fəaliyyət göstərən Waymo, yeni sərmayə ilə Atlanta və Austin kimi şəhərlərə genişlənməyi planlaşdırır.
Bu sərmayə turuna ana şirkət Alphabet-in rəhbərlik etdiyi C seriyası daxilində Andreessen Horowitz, Silver Lake, Fidelity, Tiger Global, Perry Creek və T. Rowe Price kimi tanınmış investorlar qatılıb.
Waymo-nun məqsədi təhlükəsiz və əlçatan nəqliyyat sistemi yaratmaqdır. Şirkət yüksək texnologiyalı sensorlar, süni intellekt və maşın öyrənməsi alqoritmləri ilə avtonom idarəetmə təcrübəsi təqdim edir. Waymo One adlı tətbiqi vasitəsilə avtonom taksi xidməti göstərən şirkət, son həftələrdə Hyundai Motor ilə tərəfdaşlığını elan edib.
Waymo 2025-ci ilin sonuna qədər 700 nəqliyyat vasitəsindən ibarət parkını Hyundai IONIQ 5 SUV modelləri ilə genişləndirməyi planlaşdırır. Şirkət, son üç ayda San Fransisco, Los Angeles və Phoenix bölgələrində 100 mindən çox ödənişli səfər həyata keçirib.
Waymo aldığı sərmayə ilə avtonom texnologiyalarını daha da təkmilləşdirərək xidmət göstərdiyi şəhərlərin sayını artırmağı və yeni bazarlara daxil olmağı hədəfləyir.
Waymo Google-un ana şirkəti Alphabet-in tərkibində fəaliyyət göstərən avtonom sürücülük texnologiyaları üzrə bir şirkətdir. 2009-cu ildə Google-un avtonom avtomobil layihəsi kimi başlamış və daha sonra müstəqil bir şirkətə çevrilmişdir. Waymo, süni intellekt və yüksək texnologiyalı sensorlar vasitəsilə sürücüsüz nəqliyyat vasitələri inkişaf etdirir və təhlükəsiz avtonom taksi xidmətləri təqdim edir. Şirkət, San Fransisco, Los Angeles və Phoenix kimi şəhərlərdə fəaliyyət göstərir.

28 October 2024 14:35
Waymo, which operates autonomous vehicles in San Francisco, Los Angeles and Phoenix, plans to expand to cities like Atlanta and Austin with the new investment.
This round of investment included well-known investors such as Andreessen Horowitz, Silver Lake, Fidelity, Tiger Global, Perry Creek and T. Rowe Price within the Series C led by parent company Alphabet.
Waymo's goal is to create a safe and accessible transportation system. The company provides an autonomous driving experience with high-tech sensors, artificial intelligence and machine learning algorithms. The company, which provides an autonomous taxi service through its app called Waymo One, announced a partnership with Hyundai Motor in recent weeks.
Waymo plans to expand its fleet of 700 vehicles by the end of 2025 with Hyundai IONIQ 5 SUV models. The company made more than 100,000 paid trips in San Francisco, Los Angeles and Phoenix in the last three months.
With the investment, Waymo aims to further improve its autonomous technology, expand the number of cities it serves and enter new markets.
Waymo is an autonomous driving technology company within Google's parent company, Alphabet. It started as Google's autonomous car project in 2009 and later became an independent company. Waymo develops self-driving vehicles and provides safe autonomous taxi services through artificial intelligence and high-tech sensors. The company operates in cities such as San Francisco, Los Angeles and Phoenix.