AYNA informasiya sistemlərini “Hökumət Buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) olub.
Agentlik informasiya sistemləri və ehtiyatlarını AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə tam şəkildə yerləşdirib. Bununla da AYNA kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
“AzInTelecom” MMC tərəfindən AYNA-ya Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service), Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsinə başlanılıb. Agentlik, əlavə olaraq, SPLA lisenziyalı “Microsoft” məhsulları və SİP telefoniya xidməti ilə də təmin olunub.
“Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-ə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” MMC “bulud” xidmətləri üzrə beynəlxalq standartları müəyyənləşdirən “TIER III” sertifikatını Cənubi Qafqaz regionunda əldə etmiş ilk qurumdur.

AYNA has migrated its information systems to the "Government Cloud"
The next state agency to transfer its information systems and resources to the “Government Cloud” within the framework of the implementation of the Decree was the Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA).
The agency has fully deployed its information systems and resources to the Baku Data Center owned by “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. Thus, AYNA has ensured high availability of critical systems.
“AzInTelecom” LLC has started providing AYNA with Virtual server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service), Reservation – BaaS (Backup-as-a-Service) “cloud” services. In addition, the agency has been provided with SPLA licensed “Microsoft” products and SIP telephony service.
Within the framework of the “Government Cloud” project, state agencies Full or partial migration of IT systems to Baku and Yevlakh Data Centers owned by “AzInTelecom” LLC is being carried out. As a result of migration, current IT expenses of organizations are reduced, and the productivity of information systems is increased. Improved information security, stable IT infrastructure, quality service provision and 24/7 monitoring service are achieved.
It should be noted that “AzInTelecom” LLC is the first organization in the South Caucasus region to obtain the “TIER III” certificate, which sets international standards for “cloud” services.