AZAL internet provayder kimi fəaliyyət göstərəcək
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) internet provayder xidməti göstərəcək. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) AZAL-ı 2025-ci il 19 dekabr tarixində internet provayderi kimi rəsmi uçota alıb.
Bununla da AZAL peyk üzərindən yüksək sürətli internet xidmətləri, eləcə də internetin təkrar satışı, yəni pərakəndə internetin həm B2C, həm də B2B formatında yenidən satışı ilə məşğul olacaq.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl “Azərbaycan Hava Yolları” sərnişinlərə tezliklə yüksəksürətli və videoyayıma uyğun bortdaxili Wi-Fi xidməti təqdim edəcəyini açıqlamışdı. Bu istiqamətdə AZAL peyk rabitəsi sahəsində qlobal liderlərdən biri olan “Viasat Inc.” şirkəti ilə strateji tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalayıb.

AZAL will operate as an internet provider
Azerbaijan Airlines CJSC (AZAL) will provide internet provider services. The Ministry of Digital Development and Transport (MIND) officially registered AZAL as an internet provider on December 19, 2025.
Thus, AZAL will engage in high-speed internet services via satellite, as well as resale of internet, that is, resale of retail internet in both B2C and B2B formats.
It should be noted that some time ago, Azerbaijan Airlines announced that it would soon provide passengers with high-speed and video-compatible on-board Wi-Fi service. In this regard, AZAL signed a strategic partnership agreement with Viasat Inc., one of the global leaders in the field of satellite communications.