AZCON Holding və “Amazon Web Services” strateji əməkdaşlığı genişləndirir
AZCON Holding və “Amazon Web Services” (AWS) Azərbaycanda “bulud” texnologiyalarının, süni intellekt həllərinin və rəqəmsal transformasiya imkanlarının inkişafına yönəlmiş strateji əməkdaşlıqlığın yeni mərhələsinə başlayıb.
Əməkdaşlıq 2026-cı ilin fevral ayında tərəflər arasında imzalanmış müqavilə əsasında davam etdirilir. Yeni mərhələ AZCON Holding və “AWS”in Azərbaycanın texnoloji inkişafına uzunmüddətli töhfə vermək məramını bir daha təsdiqləyir.
Bu əməkdaşlıq qabaqcıl “bulud” texnologiyalarını yerli müəssisələr və dövlət qurumları üçün daha əlçatan edəcək. Beləliklə, təşkilatlar məlumatlarını və kritik iş yüklərini daha çevik, təhlükəsiz və səmərəli şəkildə idarə edə biləcəklər.
Əməkdaşlığın istiqamətlərindən biri də müasir hibrid arxitekturanın tətbiqidir. Bu yanaşma lokal məlumat mərkəzlərinin “AWS”in “bulud” resursları ilə fasiləsiz, təhlükəsiz və normativ tələblərə uyğun inteqrasiyasını təmin edəcək.
Birgə fəaliyyətin digər vacib istiqaməti süni intellekt, məlumat analitikası, sənaye həlləri və telekommunikasiya sistemlərinin inkişaf etdirilməsidir.
Bununla yanaşı, əməkdaşlıq ölkədə “bulud” texnologiyaları üzrə bilik və bacarıqların inkişafına, eləcə də müasir texnoloji həllərin daha geniş tətbiqinə xidmət edəcək.
“AWS” ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi AZCON Holding-in Azərbaycanın rəqəmsal arxitekturasının gücləndirilməsinə verdiyi töhfənin davamıdır. Bu tərəfdaşlıq innovasiyaların təşviqi, rəqəmsal bacarıqların inkişafı və milli texnologiya ekosisteminin gücləndirilməsi üçün yeni imkanlar yaradacaq.

AZCON Holding and Amazon Web Services (AWS) have launched a new phase of strategic cooperation aimed at developing cloud technologies, artificial intelligence solutions and digital transformation capabilities in Azerbaijan.
The cooperation continues on the basis of an agreement signed between the parties in February 2026. The new phase reaffirms the intention of AZCON Holding and AWS to make a long-term contribution to the technological development of Azerbaijan.
This cooperation will make advanced cloud technologies more accessible to local enterprises and government agencies. Thus, organizations will be able to manage their data and critical workloads more flexibly, securely and efficiently.
One of the directions of cooperation is the implementation of modern hybrid architecture. This approach will ensure seamless, secure and regulatory-compliant integration of local data centers with AWS cloud resources.
Another important direction of joint activity is the development of artificial intelligence, data analytics, industrial solutions and telecommunications systems.
In addition, the partnership will serve to develop knowledge and skills in cloud technologies in the country, as well as to facilitate the wider application of modern technological solutions.
The expansion of cooperation with AWS is a continuation of AZCON Holding's contribution to strengthening Azerbaijan's digital architecture. This partnership will create new opportunities for promoting innovation, developing digital skills, and strengthening the national technology ecosystem.