Azərbaycanda Süni İntellekt İnstitutu yaradılır
İnstitut Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin nəzdində olacaq. Universitetin Elm Departamentinin direktoru Əli Əlizadə bildirib ki, İnstitutun əsas missiyası fundamental və tətbiqi süni intellekt tədqiqatlarını bir araya gətirmək, ölkədə güclü elmi məktəb formalaşdırmaqdır. İnstitutun fəaliyyəti dörd əsas istiqamət üzrə təşkil olunacaq.
Əsas hədəflərdən biri sənayenin real problemlərini süni intellekt vasitəsilə həll edən texnologiyalar hazırlamaq, gənc tədqiqatçılar yetişdirməkdir.
Yeni institut Yüksək Texnologiyalar Parkının ərazisində tikintisi davam edən “SABAH City” şəhərciyində olacaq. O, Ölkənin innovativ inkişafına və yüksək texnologiyalar sahəsində insan kapitalının formalaşmasına mühüm töhfə verməklə yanaşı, Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini daha da gücləndirəcək. Eyni zamanda Universitetdə imtahan prosesində də süni intelektdən istifadə olunacaq.

An Artificial Intelligence Institute is being established in the country.
The institute will be under the State Oil and Industry University. Ali Alizadeh, director of the University's Science Department, said that the main mission of the Institute is to bring together fundamental and applied artificial intelligence research and form a strong scientific school in the country. The Institute's activities will be organized in four main directions.
One of the main goals is to develop technologies that solve real problems of the industry through artificial intelligence and train young researchers.
The new institute will be located in the "SABAH City" campus, which is currently under construction in the High Technologies Park. In addition to making a significant contribution to the innovative development of the country and the formation of human capital in the field of high technologies, it will further strengthen the international competitiveness of the State Oil and Industry University. At the same time, artificial intelligence will be used in the examination process at the University.