Circle IBM-dən 1 000-dən çox blokçeyn patenti alıb
Rəqəmsal aktivlər və maliyyə infrastrukturu şirkəti Circle, IBM-dən 1 000-dən çox blokçeyn texnologiyası ilə bağlı patenti əldə edib. Bu addım şirkətin intellektual mülkiyyət portfelini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirir və blokçeyn infrastrukturuna uzunmüddətli investisiya strategiyasını nümayiş etdirir.
Müqavilə çərçivəsində Circle, IBM-in illər ərzində topladığı blokçeyn tədqiqatları və texnologiyalarına çıxış əldə edir. Bu patentlərin gələcəkdə rəqəmsal ödəniş sistemləri, aktivlərin tokenləşdirilməsi və müəssisələr üçün maliyyə həllərinin inkişafında istifadə olunacağı gözlənilir.
Bu satınalma Circle-ın yalnız stabilkoin bazarında deyil, həm də yeni nəsil maliyyə infrastrukturunun əsas texnologiyalarını inkişaf etdirən şirkət kimi mövqeyini gücləndirir.
Ekspertlərin fikrincə, bu razılaşma blokçeyn sahəsində intellektual mülkiyyətin strateji əhəmiyyətinin artdığını və rəqəmsal maliyyə bazarında rəqabətin daha da gücləndiyini göstərir.

Digital asset and financial infrastructure company Circle has acquired more than 1,000 blockchain technology patents from IBM. The move significantly expands the company’s intellectual property portfolio and demonstrates its long-term investment strategy in blockchain infrastructure.
As part of the agreement, Circle gains access to IBM’s blockchain research and technology, which it has accumulated over the years. These patents are expected to be used in the future development of digital payment systems, asset tokenization, and financial solutions for enterprises.
This acquisition strengthens Circle’s position not only in the stablecoin market, but also as a company developing key technologies for the next generation of financial infrastructure.
According to experts, this agreement demonstrates the increasing strategic importance of intellectual property in the blockchain field and the further intensification of competition in the digital finance market.