Azərbaycanın tanınmış top-menecerlərindən biri olan Fərid Xəlilov beynəlxalq sürətli çatdırılma platforması Glovo-da yeni vəzifəyə təyin olunub.
Tech.az-ın məlumatına görə, Fərid Xəlilov Glovo-nun Qırğızıstan üzrə Baş Direktoru (General Manager) vəzifəsinə başlayıb. O, bu vəzifədə Qırğızıstan bazarında şirkətin fəaliyyətinə rəhbərlik edəcək. Xəlilov bu barədə LinkedIn hesabında paylaşım edib.
"Bəzən karyerada ən yaxşı addımlar gözləmədiyiniz fürsətlər olur. Mən Glovo-nun Qırğızıstan üzrə Baş Direktoru vəzifəsinə qoşuluram. Möhtəşəm ölkə, inanılmaz şirkət və səbirsizliklə gözlədiyim bir rol. Bakıdan Bişkekə köçürəm və yerli komanda ilə birlikdə böyük uğurlar əldə etməyi səbirsizliklə gözləyirəm", – deyə o bildirib.
Fərid Xəlilov son üç il ərzində Wolt Azərbaycan şirkətində Kommersiya üzrə rəhbər (Head of Commercial) vəzifəsində çalışıb. Bu müddətdə şirkətin gəlir və kommersiya strategiyasına rəhbərlik edib, bazar liderliyinin qorunması və şirkətin tarixində ilk dəfə EBITDA mənfəətliliyinə nail olunması kimi nəticələrdə iştirak edib.
Bundan əvvəl isə o, 11 ildən çox Samsung Electronics şirkətində müxtəlif rəhbər vəzifələrdə fəaliyyət göstərib. Xəlilov son olaraq Samsung Azərbaycan-ın Satış Qrupunun rəhbəri (Head of Sales Group) olub. O, həmçinin mobil biznesin rəhbəri və məhsul idarəçiliyi sahəsində müxtəlif vəzifələrdə çalışaraq Azərbaycanın, eləcə də Cənubi Qafqaz regionunun kommersiya strategiyalarının formalaşdırılmasında rol oynayıb.
Təhsilini Kanadanın University of Lethbridge universitetində idarəetmə və maliyyə üzrə magistr, Almaniyanın Hochschule Schmalkalden universitetində isə beynəlxalq biznes və iqtisadiyyat üzrə magistr proqramlarında başa vurub.
Yeni vəzifəsi çərçivəsində Fərid Xəlilov Glovo-nun Qırğızıstan bazarındakı fəaliyyətinin inkişafına və şirkətin strateji hədəflərinin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edəcək.

Farid Khalilov, one of Azerbaijan's experienced business executives, has been appointed General Manager of Glovo Kyrgyzstan.
According to Tech.az, Khalilov announced his new role on LinkedIn, revealing that he will relocate from Baku to Bishkek to lead Glovo's operations in the Kyrgyz market.
"Sometimes the best career moves are the ones you don't expect. I'm joining Glovo as General Manager for Kyrgyzstan. A beautiful country, an incredible company, and a role I couldn't wait to take on. Moving from Baku to Bishkek, and looking forward to building something great with the local team!" he wrote.
Before joining Glovo, Khalilov served as Head of Commercial at Wolt Azerbaijan from 2023 to 2026, where he led the company's commercial strategy, revenue growth, pricing, and profitability initiatives. During his tenure, Wolt Azerbaijan achieved its first EBITDA-profitable period while maintaining its market-leading position.
Prior to Wolt, Khalilov spent more than 11 years at Samsung Electronics, holding several senior leadership positions, including Head of Sales Group and Head of Mobile Division in Azerbaijan. Throughout his career at Samsung, he led national sales, pricing, go-to-market strategies, and commercial operations across multiple business units.
Khalilov holds an MSc in Management and Finance from the Dhillon School of Business at the University of Lethbridge (Canada) and an MA in International Business & Economics from Hochschule Schmalkalden (Germany).
In his new role, Farid Khalilov will oversee Glovo's operations in Kyrgyzstan and lead the company's strategic growth initiatives in the market.