Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi İsraildə 270 milyon dollarlıq investisiya edəcək
Mediada yayılan məlumata görə, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi (AİH) İsrailin aparıcı duzsuzlaşdırma şirkəti IDE-də 30 faiz payın alınması imkanını nəzərdən keçirir və bu məqsədlə ilkin araşdırma (due diligence) aparır. The Marker nəşrinin məlumatına əsasən, sözügedən payın dəyəri 250–270 milyon ABŞ dolları həcmində qiymətləndirilir.
IDE İsrailin ən böyük duzsuzlaşdırma şirkəti olmaqla yanaşı, dünyada da aparıcı mövqelərdən birini tutur. Şirkət Palmachim istisna olmaqla İsraildəki bütün duzsuzlaşdırma zavodlarını inşa edib. Hazırda IDE Hadera zavodundakı 50 faizlik payı və Sorek 2 müəssisəsi vasitəsilə ölkənin duzsuzlaşdırma bazarının təxminən 20 faizinə nəzarət edir.
Şirkət eyni zamanda Qərbi Qalileyada yeni zavod tikir. Layihənin 2027-ci ildə tamamlanması planlaşdırılır. Bu obyekt və Sorek 2-nin tam gücə çatmasından sonra IDE-nin İsrail bazarındakı payının 45 faizə yüksələcəyi gözlənilir.
Əgər sövdələşmə baş tutarsa, bu, Azərbaycanın İsrail infrastrukturuna ikinci böyük dövlət investisiyası olacaq. Xatırladaq ki, 2025-ci ilin yayında SOCAR İsrailin Tamar qaz yatağında 10 faizlik payı 1,25 milyard dollara almışdı.

Azerbaijan Investment Holding to invest $270 million in Israel
According to media reports, Azerbaijan Investment Holding (AIH) is considering the possibility of acquiring a 30 percent stake in the leading Israeli desalination company IDE and is conducting due diligence for this purpose. According to The Marker, the value of the stake in question is estimated at 250-270 million US dollars.
IDE is not only the largest desalination company in Israel, but also occupies one of the leading positions in the world. The company has built all desalination plants in Israel, with the exception of Palmachim. Currently, IDE controls approximately 20 percent of the country's desalination market through its 50 percent stake in the Hadera plant and the Sorek 2 facility.
The company is also building a new plant in the Western Galilee. The project is scheduled for completion in 2027. After this facility and Sorek 2 reach full capacity, IDE's share in the Israeli market is expected to increase to 45 percent.
If the deal goes through, it would be Azerbaijan's second major public investment in Israeli infrastructure. Recall that in the summer of 2025, SOCAR purchased a 10 percent stake in Israel's Tamar gas field for $1.25 billion.