Azərbaycan komandası dünya robotexnika finalında qızıl və gümüş medal qazanıb
2 sentyabr tarixində Gənclər və İdman Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi və AREA Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan gənclərindən ibarət komanda Hindistanın Noida şəhərində dünyanın ən böyük robotexnika çempionatı- “TechnoXian World Cup 9.0” da iştirak edib.
Komanda yarışda yüksək nəticələr nümayiş etdirərək qızıl və gümüş medallara layiq görülüb. Belə ki, dünyanın müxtəlif ölkələrindən 12 min finalçının iştirak etdiyi  mötəbər yarışmada Azərbaycan komandası Qrand Çempionat – Dron Yarışı (PUA) üzrə dünya çempionu titulunu qazanıb, RC Craft (Aviamodelizm) üzrə isə dünya ikincisi olub. Bundan əlavə, gənclərimiz ölkəmizi 8 komanda ilə təmsil edərək Azərbaycanın adını beynəlxalq arenada bir daha yüksəldib. Çempionat çərçivəsində Azərbaycanlı gənclər tərəfindən təqdim edilən ideya və texnoloji həllər beynəlxalq münsiflər və izləyicilər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan komandasının sözügedən yarışda əldə etdiyi uğurlar ölkənin robotexnika və süni intellekt sahəsində yüksələn gücünü və bu istiqamətdə atılan addımların müsbət nəticələr verdiyini bir daha təsdiqləyir.

On September 2, a team of Azerbaijani youth participated in the world’s largest robotics championship, “TechnoXian World Cup 9.0”, held in Noida, India. The event was organized by AREA Academy with the support of the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Digital Development and Transport, and the Innovation and Digital Development Agency.
The team achieved outstanding results, earning gold and silver medals. Out of 12,000 finalists from various countries, the Azerbaijani team won the World Champion title in the Grand Championship – Drone Race (PUA) and secured second place in RC Craft (Aviomodelling). In addition, our youth represented Azerbaijan with eight teams, further raising the country’s profile on the international stage.
During the championship, the ideas and technological solutions presented by the Azerbaijani youth received high praise from international judges and spectators alike.
These achievements highlight Azerbaijan’s growing strength in robotics and artificial intelligence, demonstrating that the country’s efforts in these fields are yielding positive results.