OpenAI, kod yazan süni intellekt proqramı olan Codex üçün GPT-5-Codex adlı yeni və daha güclü bir modeli təqdim etdi. Şirkət bildirir ki, bu yeni model köhnə versiyalardan fərqli olaraq, bir məsələnin həlli üçün lazım olan "düşünmə" müddətini özü müəyyən edir. Bu müddət bir neçə saniyədən tutmuş, bəzi çətin tapşırıqlarda yeddi saata qədər arta bilər. Nəticədə, bu model kod yazma tapşırıqlarını daha yaxşı yerinə yetirir.
Yeni GPT-5-Codex modeli artıq ChatGPT Plus, Pro, Business, Edu və Enterprise istifadəçiləri üçün əlçatandır. Bu istifadəçilər ona terminal, IDE, GitHub və ya ChatGPT vasitəsilə daxil ola bilərlər. Gələcəkdə isə bu modelin API vasitəsilə digər proqram təminatı hazırlayanlar üçün də əlçatan olacağı gözlənilir.
Bu yenilik, OpenAI-nin Codex-i Claude Code, Anysphere-in Cursor və ya Microsoft-un GitHub Copilot kimi digər rəqiblərlə daha rəqabətədavamlı etmək səyinin bir hissəsidir. Çünki süni intellektlə kod yazma alətləri bazarı son bir ildə çox sürətlə böyüyüb və bu sahədə rəqabət xeyli artıb.
OpenAI qeyd edir ki, GPT-5-Codex digər modellərdən daha yaxşı nəticələr göstərir. O, xüsusilə agentik kod yazma testlərində və böyük layihələrdə kodu yenidən yazmaq tapşırıqlarında daha uğurludur. Şirkətin apardığı araşdırmaya görə, təcrübəli proqramçılar bu modelin kod yoxlaması zamanı daha az səhvə yol verdiyini və daha vacib şərhlər əlavə etdiyini bildiriblər.
OpenAI-dən Alexander Embiricosun sözlərinə görə, bu modelin əsas üstünlüyü onun dinamik "düşünmə" qabiliyyətidir. Belə ki, əvvəlki modellərdə, proqram bir məsələyə başlayarkən nə qədər vaxt sərf edəcəyini əvvəlcədən təyin edirdi. Ancaq GPT-5-Codex tapşırıq üzərində işlədikcə lazım gələrsə, ayırdığı vaxtı real zamanda artıra bilir. Bu, ona daha mürəkkəb problemləri daha dərinlikdə analiz etmək imkanı verir. Embiricos bəzi hallarda modelin bir məsələyə yeddi saata qədər vaxt sərf etdiyini bildirib.

OpenAI has introduced a new and more powerful model for Codex, its AI program for coding, called GPT-5-Codex. The company notes that, unlike previous versions, this new model determines on its own how much “thinking” time is needed to solve a problem. This time can range from a few seconds to up to seven hours for particularly complex tasks. As a result, GPT-5-Codex performs coding tasks more effectively.
The new GPT-5-Codex model is already available to ChatGPT Plus, Pro, Business, Edu, and Enterprise users. They can access it via a terminal, IDE, GitHub, or ChatGPT. In the future, the model is expected to be accessible via API for other software developers as well.
This innovation is part of OpenAI’s effort to make Codex more competitive against rivals such as Claude Code, Anysphere’s Cursor, and Microsoft’s GitHub Copilot, as the AI-powered coding tools market has grown rapidly over the past year, with increasing competition.
OpenAI reports that GPT-5-Codex outperforms other models, particularly in agentic coding tests and large projects involving code refactoring. According to research conducted by the company, experienced programmers noted that the model makes fewer errors during code review and provides more meaningful comments.
According to Alexander Embiricos from OpenAI, the main advantage of this model is its dynamic “thinking” capability. Previous models predetermined how much time they would spend on a task at the start, whereas GPT-5-Codex can adjust its time allocation in real time as needed. This allows the model to analyze more complex problems in greater depth. Embiricos noted that in some cases, the model can spend up to seven hours working on a single problem.