Azərbaycan nüfuzlu beynəlxalq reytinqdə tarixi göstəriciyə nail olub
Azərbaycan ilk dəfə BMT-nin elektron hökumətin inkişafı reytinqində ən yüksək göstəricisi olan ölkələr qrupuna daxil olub.
17 sentyabr 2024-cü il tarixində baş tutmuş BMT-nin Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi (EGDI) üzrə mətbuat konfransı zamanı Azərbaycanın rəqəmsal hökumətin inkişafı istiqamətində mühüm irəliləyiş əldə etdiyi açıqlanıb. Belə ki, beynəlxalq hesabatda ölkəmiz 2022-ci illə müqayisədə bu il 9 pillə irəliləyərək 193 ölkə arasında 74-cü yerə yüksəlib. Reytinqin yekun göstəricisində Azərbaycan 1 ballıq şkala üzrə 0.7607 bal toplayaraq tarixi göstəriciyə nail olub. Bununla da Azərbaycan ilk dəfə indeksin ən yüksək kateqoriyası hesab edilən “Very High EGDI” ölkələrin sırasına daxil olub.
BMT-nin Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi hər iki ildən bir açıqlanır və bu hesabata ölkələrin rəqəmsal hökumətin inkişafı üzrə göstəriciləri daxildir. Bu il açıqlanan hesabatda yer alan göstəricilər 2023-cü ilin may ayına qədər olan vəziyyəti əks etdirir.
Azərbaycan indeksin qiymətləndirmə meyarlarını əks etdirən onlayn dövlət xidmətləri və telekommunikasiya istiqamətlərinin hər biri üzrə irəliləyişə nail olub. Hesabatda bildirilir ki, ölkəmizin onlayn dövlət xidmətləri və telekommunikasiya infrastrukturu üzrə göstəricilərinin hər birində 21% olmaqla artım qeydə alınıb. Azərbaycan ötən illərlə müqayisədə ilk dəfə olaraq Elektron İştirakçılıq İndeksində (EPI) əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edib. Bu indeks üzrə artım 28% təşkil edib və ölkəmizin indeksdə 98-ci yerdən 88-ci yerə yüksəlməsini təmin edib.
Reytinqdə Azərbaycanın mövqeyinin güclənməsinə, xüsusilə son iki ildə Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası istiqamətində görülən işlər, o cümlədən müvafiq dövlət qurumlarının koordinasiyalı fəaliyyəti, beynəlxalq ekspertlərlə təcrübə mübadiləsi nəticəsində ərsəyə gələn müxtəlilf rəqəmsal hökumət həlləri, ölkə miqyasında həyata keçirilən “Onlayn Azərbaycan” layihəsi kimi təşəbbüslər ciddi töhfəsini verib.

Azerbaijan has achieved a historical indicator in the prestigious international ranking
For the first time, Azerbaijan entered the group of countries with the highest index in the UN e-government development rating.
During the press conference on the UN Electronic Government Development Index (EGDI) held on September 17, 2024, it was announced that Azerbaijan has made significant progress in the direction of digital government development. So, compared to 2022, in the international report, our country advanced 9 places this year and rose to the 74th place among 193 countries. In the final indicator of the rating, Azerbaijan achieved a historical indicator by scoring 0.7607 points on a 1-point scale. Thus, for the first time, Azerbaijan entered the list of "Very High EGDI" countries, which is considered the highest category of the index.
The UN's E-Government Development Index is released every two years, and this report includes countries' indicators of digital government development. The indicators in the report released this year reflect the situation until May 2023.
Azerbaijan has made progress in each of the areas of online public services and telecommunications that reflect the evaluation criteria of the index. The report states that an increase of 21% was recorded in each of the indicators of online public services and telecommunication infrastructure of our country. Compared to previous years, Azerbaijan has achieved significant progress in the Electronic Participation Index (EPI) for the first time. The increase in this index was 28% and ensured that our country rose from the 98th place to the 88th place in the index.
The strengthening of Azerbaijan's position in the ranking has been significantly contributed to by the work carried out in the direction of the Digital Development Strategy in the last two years, including the coordinated activities of relevant state institutions, various digital government solutions created as a result of the exchange of experience with international experts, and initiatives such as the "Online Azerbaijan" project implemented nationwide. .