Azərbaycan Qlobal İnnovasiya İndeksində 4 pillə irəliləyib
Tech.az media Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin birgə məlumatına əsasən xəbər verir ki, Azərbaycan Qlobal İnnovasiya İndeksində 4 pillə irəliləyib.
Ötən ildə olduğu kimi, 132 ölkəni əhatə edən Kornel Universiteti (ABŞ), INSEAD Biznes Məktəbi (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) sayca 16-cı birgə nəşri – 2023-ci il Qlobal İnnovasiya İndeksi (Qİİ) ÜƏMT-nda prezentasiya edilmişdir. Qİİ 2007-ci ildən dərc olunur.
Cari ilin Qİİ reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, səmərəliliyi və çərçivə şərtlərini əhatə edən 81 indikator əsasında tərtib edilmişdir. Təhlil edilən indikatorlar qanunvericilik, elm və təhsildən tutmuş bazar, biznes, infrastruktur və s. məsələlərin inkişafına qədər geniş məlumatlar dairəsini ehtiva edir. Qİİ-nin dərc edilməsinin əsas məqsədi ölkələrin innovasiya fəaliyyətinin mexanizmlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirməsinə imkan verməkdən ibarətdir.
Qİİ-2023 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin iki yekunlaşdırıcı - "innovasiya resursları" və "innovasiya nəticələri" alt indekslərə daxil olan 7 qrup indikatordan ibarətdir.
"İnnovativ resurslar" alt indeksi: 1- təsisatlar; 2 - insan kapitalı və elm; 3 - infrastruktur; 4 - daxili bazarın inkişafı və 5 - biznesin inkişafı beş qrupa bölünməklə, innovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini dəyərləndirməyə imkan verir.
"İnnovativ nəticələr" alt indeksi: 6 - bilik və texnologiyaların yayılması və 7 - kreativ fəaliyyətin nəticələri iki qrupa bölünməklə, innovasiya fəaliyyətinin faktiki nəticələrini əks etdirir.
2023-cü ilin Qİİ-nin lideri İsveçrədir, onun ardınca İsveç, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, Sinqapur gəlir. Ən innovativ ölkələrin ilk onluğuna eləcə də Niderland, Koreya,Almaniya, Finlandiya və Danimarka daxildir. Çin, reytinqdə 12-ci yeri alaraq, ikinci onluq ölkələr sırasına daxil olub.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniyada - 16-cı yer, Litvada - 34-cü yer və Latviyadadır - 47-ci yer. Rusiya 51-ci yerdədir.
2023-cü il reytinqində Azərbaycan 2022-ci illə müqayisədə göstəricilərini dörd pillə yaxşılaşdıraraq 89-cu yerdə qərarlaşıb. Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, əgər ötən il Azərbaycan 90-cı yerdən başlayan müqayisəli göstəricilərə malik dövlətlər qrupundaqərarlaşdırmışdısa, 2023-cü ildə - 85-ci yerdən başlayan dövlətlər qrupundadır.
2023-cü ildə Azərbaycanın “innovasiya resursları” alt indeksi üç pillə yaxşılaşaraq 76-cı yerdədir. "İnnovativ resurslar" alt indeksi üzrə Azərbaycan reytinqdə postsovet dövlətləri məkanında Ukraynanı (78), Moldovanı (81), Ermənistanı (83),Belarusu (88), Qırğızıstanı (94), Tacikistanı (109) qabaqlayır. Bununla belə, ölkənin “innovasiya nəticələri” alt indeksi “innovasiya resursları” alt indeksindən 28 bənd aşağıdır (geridir).
Azərbaycanın güclü tərəfləri kimi Qİİ-nin tərtibatçıl-ekspertləri dövlət idarəetmə orqanlarının rolunu əks etdirən İnstitutlarblokunu qeyd edirlər. İnstitutlar bloku yüksək 42-ciyeri tutur.
İnstitutlar blokunda Azərbaycanpostsovet dövlətləri məkanında Özbəkistanı (55), Qazaxıstanı (61), Ermənistanı (69), Tacikistanı (90), Moldovanı (96), Ukraynanı (100), Rusiyanı (110), Qırğızıstanı (122), Belarusu (128) qabaqlayır. Bu blokda “institusional mühit” istiqamətini - 54-cü yer (2022-ci ildə - 53-cü yer), eləcə də ötən illə müqayisədə 23 pillə yaxşılaşan “hökumətin səmərəliliyi” göstəricisini - 58-ci yeri- qeyd etmək lazımdır. Bu blokda -“biznes mühiti”- 17-ci və "biznesin aparılması siyasəti" - 22-ciindikatorları yüksək yerlər tuturlar.
İnsan kapitalı və elm bloku MDB ölkələri Özbəkistanı (89), Ermənistanı (92) və Tacikistanı (99) qabaqlayaraq, reytinqdə 87-ci yeri tutur. “İnsan kapitalı və elm” blokunda Azərbaycan Təhsil inteqral göstəricisi üzrə 76-cı yerdə qərarlaşıb ki, bu da ötən illə müqayisədə 16 pillə yaxşıdır. Bu sahədə Azərbaycan MDB daxilində Özbəkistanı (78), Tacikistanı (90), Ermənistanı (93) qabaqlayır.
Bu blokda yüksək yerləri “tələbə-müəllim nisbəti” - 17-ci, “tələbələrə dövlət sərmayəsi” - 28-ci, “tədqiqatçılar”, 44-cü yer, “elm və texnologiya sahəsi üzrə məzunlar”,47-ci yer, indikatorları tutur. “Tədqiqat və inkişaf” üzrə inteqral göstərici 2022-ci ildəki 76-cı yerdən 2023-cü ildə 73-cü yerə yüksələrək, öz mövqeyini yaxşılaşdırıb.
İnfrastruktur blokunda ötən illə (71) müqayisədə“elektrik enerjisinin istehsal” göstəricisi 4 pillə yaxşılaşmışdır - 67-ci yer.
Daxili Bazarın İnkişafı bloku üçün göstəricilərin əhəmiyyətli hissəsi üzrə məlumat reytinqdə əksini tapmayıb.
Biznesin inkişafı bloku aşağıdakı postsovet məkanı ölkələrini qabaqlayaraq, reytinqdə 64-cü yeri tutub: Belarus (74), Qazaxıstan (75), Özbəkistan (78), Ermənistan (94), Moldova (101), Tacikistan (110), Qırğızıstan (114).
Biznesin İnkişafı blokunda “Universitetlər və sənaye sahəsi arasında elmi-tədqiqat və təcrübi-konstruktor işləri sahəsində əməkdaşlıq”- 25-ci yer, “klaster inkişafı” - 28-ci yer”- indikatorları yüksək yerləri tuturlar.
“Elmi dərəcəsi olan məşğul qadınlar”, 55-ci yer, (57), “biznesin tədqiqat və işlənmələri maliyyələşdirilməsi”, 57-ci yer, “əqli fəaliyyət işçiləri” indikatoru,62-ci yer (65) indikatorları üzrə yerlər yüksəlmişdir. Bu blokda “innovasiya əlaqələri” Azərbaycan 48-ci yeri tutmuş və ötən illə müqayisədə (56-cı yer) reytinqi 8 pillə yaxşılaşdırmışdır.
“İnnovasiya nəticələri” alt indeksi mühüm nəticəvi indeksdir. Əgər “innovasiya resursları” alt indeksi innovasiya üçün əlverişlilik səviyyəsini əks etdirirsə, “innovasiya nəticələri” alt indeksi bu sahədə nailiyyətləri əks etdirir. Bu alt indeks nə qədər yüksək olarsa, bir o qədər innovativ imkanlardan tam və rasional istifadə olunur.
Biliklər və texnologiyaların nəticələri blokunda ixtiralar - 63-cü yer, ötən il 71-ci yer, PCT patentləri - 87-ci yer (91) və faydalı modellər - 49-cu yer (49) kimi əqli mülkiyyət indikatorları nisbətən yüksək yerləri tutur. “Biliyin təsiri” istiqaməti üzrə “əmək məhsuldarlığının artımı” indikatoru 20 pillə yaxşılaşıb - 62-ci yer (82), 48-ci yeri “startapların dəyərləndirilməsi” indikatoru tutur.
“Kreativ fəaliyyətin nəticələri” blokunun “qeyri-maddi aktivlər” istiqamətində “əmtəə nişanları” əqli mülkiyyət indikatoru 66-cı yeri tutaraq, ötən illə müqayisədə tutduğu yeri 14 pillə yaxşılaşdırmışdır.Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan üzrə “əmtəə nişanları” indikatoru MDB çərçivəsində Qazaxıstanı (85), Belarusu (88), Tacikistanı (104), Qırğızıstanı (102)qabaqlamışdır.
Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, reytinqin bütün indikatorlarkompleksini əhatə edən hər iki alt indeks, “innovasiya resursları” və “innovasiya nəticələri”,çox mühüm əhəmiyyətə malikdir. "İnnovasiya nəticələri" və "innovasiya resursları" alt indeksləri qarşılıqlı bağlılıqdadırlar, çünki innovativ nəticələri maddi, maliyyə, intellektual, təşkilati resurslar qoymaqla əldə etmək olar. Azərbaycan müasir institutlar yaradıb, insan kapitalını, elmi və təhsil potensialını inkişaf etdirir, səmərəli biznes modellərini tətbiq edir, İKT sektorunu fəal şəkildə inkişaf etdirir, yəni ölkənin inkişafına mühüm resurslar yatırır ki, onlardan da nəticələr şəklində gözlənilən töhfələr olmalıdır.
Bu isə Qİİ-nin yaxşılaşdırılması üçün ehtiyatdır. Qİİ-nin tərtibatçı-ekspertlərinin qeyd etdiyi kimi, “Azərbaycan innovasiyalara investisiya qoyuluşu ilə müqayisədə onların nəticələrindən daha yüksək göstəricilər nümayiş etdirir”.
Qİİ reytinqinin yaxşılaşdırmasının digər ehtiyyatı reytinqin tərtibatçılarına hesabatda əks olunan məlumatların (ölkənin göstəricilərinin) vaxtı-vaxtında və tam təqdim edilməsidir.

Azerbaijan advanced 4 places in the Global Innovation Index
According to the joint information of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Intellectual Property Agency, Tech.az media reports that Azerbaijan has advanced 4 places in the Global Innovation Index.
As last year, the 16th joint edition of the Cornell University (USA), INSEAD Business School (France) and the World Intellectual Property Organization (WIPO) covering 132 countries – 2023 Global Innovation Index (GII) presentation at WIPO has been done. QII has been published since 2007.
The current year's GDP rating was compiled on the basis of 81 indicators covering the potential, efficiency and framework conditions of innovation activity. The analyzed indicators range from legislation, science and education to market, business, infrastructure, etc. contains a wide range of information up to the development of issues. The main purpose of publishing the GPI is to enable the evaluation of the efficiency of the mechanisms of innovation activity of the countries.
The GPI-2023 rating consists of 7 groups of indicators included in two summative innovation activity sub-indices - "innovation resources" and "innovation results".
"Innovative resources" sub-index: 1- institutions; 2 - human capital and science; 3 - infrastructure; 4 - internal market development and 5 - business development, dividing into five groups, allows to assess the elements of the national economy where innovation processes take place.
"Innovative results" sub-index: 6 - dissemination of knowledge and technologies and 7 - results of creative activity, divided into two groups, reflect the actual results of innovation activity.
The leader of the 2023 GDP is Switzerland, followed by Sweden, the United States of America, the United Kingdom, and Singapore. The top ten most innovative countries also include the Netherlands, Korea, Germany, Finland and Denmark. China, taking the 12th place in the ranking, entered the second ten countries.
Among the countries of the post-Soviet space, the best indicators are in Estonia - 16th place, Lithuania - 34th place and Latvia - 47th place. Russia is in 51st place.
Azerbaijan ranked 89th in the 2023 ranking, improving its indicators by four places compared to 2022. At the same time, it should be noted that if last year Azerbaijan was in the group of countries with comparative indicators starting from the 90th place, in 2023 - it will be in the group of countries starting from the 85th place.
In 2023, Azerbaijan's "innovation resources" sub-index has improved by three places and is in 76th place. According to the "Innovative resources" sub-index, Azerbaijan ranks ahead of Ukraine (78), Moldova (81), Armenia (83), Belarus (88), Kyrgyzstan (94), Tajikistan (109) in the post-Soviet countries. However, the country's "innovation results" sub-index is 28 points lower (back) than the "innovation resources" sub-index.
As Azerbaijan's strong points, the developers-experts of the CPI point out the block of institutions, which reflects the role of state administration bodies. The institutes block occupies the high 42nd place.
In the institutions block, Azerbaijan is ahead of Uzbekistan (55), Kazakhstan (61), Armenia (69), Tajikistan (90), Moldova (96), Ukraine (100), Russia (110), Kyrgyzstan (122), Belarus (128) among post-Soviet states. . In this block, it is necessary to mention the "institutional environment" direction - 54th place (in 2022 - 53rd place), as well as the "government efficiency" indicator, which improved by 23 points compared to last year - 58th place. In this block - "business environment" - 17th and "business conduct policy" - 22nd indicators occupy high places.
Human capital and science block CIS countries are ahead of Uzbekistan (89), Armenia (92) and Tajikistan (99) and occupy the 87th place in the ranking. In the "Human capital and science" block, Azerbaijan ranked 76th on the Education integral indicator, which is 16 places better than last year. In this field, Azerbaijan is ahead of Uzbekistan (78), Tajikistan (90), Armenia (93) within the CIS.
The high places in this block are occupied by the indicators "student-teacher ratio" - 17th, "state investment in students" - 28th, "researchers", 44th place, "graduates in the field of science and technology", 47th place. . The integral indicator for "Research and development" improved its position, rising from the 76th place in 2022 to the 73rd place in 2023.
In the infrastructure block, compared to last year (71), the "electricity production" indicator improved by 4 places - 67th place.
Information on a significant part of the indicators for the Internal Market Development block was not reflected in the rating.
The business development bloc ranked 64th ahead of the following post-Soviet countries: Belarus (74), Kazakhstan (75), Uzbekistan (78), Armenia (94), Moldova (101), Tajikistan (110), Kyrgyzstan (114). .
In the Business Development block, the indicators "Cooperation between universities and industry in the field of scientific-research and experimental-constructive works" - 25th place, "Cluster development" - 28th place" - indicators occupy high places.
"Employed women with a scientific degree", 55th place, (57), "business research and development financing", 57th place, "mental activity workers" indicator, 62nd place (65) indicators have increased. In this block, "innovation relations" Azerbaijan took the 48th place and compared to last year (56th place), the rating improved by 8 places.
The sub-index "Innovation results" is an important result index. If the "resources of innovation" sub-index reflects the level of affordability for innovation, the sub-index "innovation results" reflects achievements in this area. The higher this sub-index is, the more innovative opportunities are fully and rationally used.
Intellectual property indicators such as inventions - 63rd place, 71st place last year, PCT patents - 87th place (91) and utility models - 49th place (49) in the block of knowledge and technology results are relatively high. In the "Impact of Knowledge" direction, the "increase in labor productivity" indicator has improved by 20 places - the 62nd place (82), and the 48th place is occupied by the "evaluation of startups" indicator.
The "trademarks" intellectual property indicator in the direction of "intangible assets" of the "results of creative activity" block took 66th place and improved its position by 14 points compared to last year. (85), Belarus (88), Tajikistan (104), Kyrgyzstan (102).
At the same time, it should be noted that both sub-indices, "innovation resources" and "innovation results", covering the whole set of indicators of the rating, are very important. "Innovation results" and "innovation resources" sub-indices are interrelated, because innovative results can be obtained by investing material, financial, intellectual, organizational resources. Azerbaijan has created modern institutions, develops human capital, scientific and educational potential, implements efficient business models, actively develops the ICT sector, that is, invests important resources in the development of the country, which should have expected contributions in the form of results.
This is a reserve for improving the GDP. As the developer-experts of the NRI noted, "Azerbaijan shows higher indicators than its results compared to investing in innovations."
Another requirement for improving the GDP rating is the timely and complete provision of the data (country indicators) reflected in the report to the developers of the rating.