Kaliforniya süni intellekt çat-botları üçün təhlükəsizlik qanunu qəbul etdi
Kaliforniya qubernatoru Qavin Nyusom ABŞ-da ilk dəfə olaraq süni intellekt çat-botlarının təhlükəsizliyini tənzimləyən qanunu imzalayıb. SB 243 adlı qanun uşaqları və həssas istifadəçiləri qorumağı hədəfləyir və Meta, OpenAI, Character AI, Replika kimi şirkətləri məsuliyyət daşımağa məcbur edir.
Qanuna görə, çat-bot operatorları yaş təsdiqləmə sistemi, özünə zərər və intihar hallarında müdaxilə mexanizmləri, eləcə də xəbərdarlıq mesajları tətbiq etməlidirlər. Şirkətlər həmçinin deepfake vasitəsilə mənfəət qazandıqları halda 250 min dollara qədər cərimə oluna bilərlər.
Çat-botlar özlərini sağlamlıq mütəxəssisi kimi təqdim edə bilməz, yetkinlik yaşına çatmayanlara istirahət fasilələri barədə xatırlatmalar verilməli və pornoqrafik məzmun göstərilməməlidir.
Qubernator Nyusom bildirib ki, texnologiya faydalı ola bilər, amma “əsl qoruyucu mexanizmlər olmadan uşaqları təhlükə altına sala bilər.” Bu addım Kaliforniyanın süni intellekt sahəsində məsuliyyətli liderlik yolunda atdığı mühüm addım hesab olunur.

California Governor Gavin Newsom has signed the first law in the United States to regulate the safety of artificial intelligence chatbots. The law, SB 243, aims to protect children and vulnerable users and holds companies like Meta, OpenAI, Character AI, and Replika accountable.
The law requires chatbot operators to implement age verification systems, self-harm and suicide intervention mechanisms, and warning messages. Companies can also be fined up to $250,000 if they profit from deepfakes.
Chatbots cannot represent themselves as health professionals, must provide reminders about rest breaks to minors, and must not display pornographic content.
Governor Newsom said that the technology can be useful, but “without real safeguards, it can put children at risk.” The move is seen as a significant step in California’s responsible leadership in the field of artificial intelligence.