Qazaxıstanın CYBERPACK.AI startapı Telegram-ın təsisçisi Pavel Durov tərəfindən 25 min dollar məbləğində dəstək qazanıb. Fond Digital Bridge 2025 beynəlxalq forumunda Astana Hub Battle finalında startapın təqdimatı zamanı təsisçinin diqqətini çəkib.
Alınan vəsait istehsalın miqyasını genişləndirmək, mobil tətbiq və süni intellekt modulunu inkişaf etdirmək, komandanı – proqramçılar, mühəndislər və metodistləri – artırmaq, həmçinin regionlarda təhsili inkişaf etdirmək və beynəlxalq bazara çıxmaq üçün istifadə olunacaq.
CYBERPACK.AI STEAM (elm, texnologiya, mühəndislik, sənət və riyaziyyat) sahəsində uşaqlar üçün mobil tətbiq, veb-platforma və təhsil konstruktları təqdim edir. Layihəyə həmçinin müəllimlər üçün veb-platforma, metodik proqram, pedaqoji təlimlər və yarış sistemləri daxildir. Bu yanaşma 7–18 yaş arası şagirdlərə elmi layihələr yaratmaq, olimpiadalara hazırlaşmaq və texniki universitetlər üçün elmi portfoliolar hazırlamaq imkanı verir.
Startap bir il ərzində məhsulunu Qazaxıstan və Azərbaycan üzrə 70 məktəbə tətbiq edib və ICRC beynəlxalq yarışlarını təşkil edib. Komanda Astana Hub-un Startup Garage inkubasiya proqramından keçərək məktəblərin sayını 10 dəfə artırıb, beynəlxalq bazara çıxıb və miqyaslandırma üçün sistemli prosesləri qurub.
Qeyd edək ki, Pavel Durov Digital Bridge 2025 forumunda Qazaxıstanda süni intellekt laboratoriyasının açılacağını elan edib və bu texnologiyanın milli və qlobal istifadəçilər üçün təhlükəsiz, şəffaf və effektiv AI imkanları təmin edəcəyini bildirib.

Kazakh startup CYBERPACK.AI has received $25,000 in funding from Telegram founder Pavel Durov. The fund attracted the founder’s attention during the startup’s presentation at the Astana Hub Battle finals at the Digital Bridge 2025 international forum.
The funds will be used to scale up production, develop a mobile application and artificial intelligence module, increase the team – programmers, engineers and methodologists – as well as develop education in the regions and enter the international market.
CYBERPACK.AI offers a mobile application, web platform and educational constructs for children in the field of STEAM (science, technology, engineering, art and mathematics). The project also includes a web platform, methodological software, pedagogical training and competition systems for teachers. This approach allows students aged 7–18 to create scientific projects, prepare for Olympiads and prepare scientific portfolios for technical universities.
Over the course of a year, the startup has implemented its product in 70 schools across Kazakhstan and Azerbaijan and organized international ICRC competitions. The team has gone through Astana Hub's Startup Garage incubation program, increased the number of schools by 10 times, entered the international market, and established systematic processes for scaling.
It should be noted that Pavel Durov announced the opening of an artificial intelligence laboratory in Kazakhstan at the Digital Bridge 2025 forum, stating that this technology will provide safe, transparent, and effective AI opportunities for national and global users.