“Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” İT sistemlərini qismən “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (“ASK” ASC) olub. ASC öz informasiya sistemləri və ehtiyatlarını Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə qismən yerləşdirib. Azərbaycan Sənaye Korporasiyası “AzInTelecom”un təqdim etdiyi Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərini əldə edib. ASK, həmçinin “AzInTelecom”  tərəfindən lisenziyalı “Microsoft” məhsulları ilə təmin olunub. Dövlət qurumu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Məlumat üçün bildirək ki, “ASK” ASC-nin informasiya sistemləri 2019-cu ildən etibarən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı nazirliyin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus Data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

"Azerbaijan Industrial Corporation" partially transferred its IT systems to "Government Cloud".
The next state institution that transferred its information systems and resources to the "Government Cloud" within the implementation of the decree was "Azerbaijan Industrial Corporation" Open Joint Stock Company ("ASK" OJSC). OJSC partially placed its information systems and resources in the Baku Data Center owned by "AznTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport. Azerbaijan Industrial Corporation acquired the Virtual server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup - BaaS (Backup-as-a-Service) "cloud" services provided by "AzInTelecom". ASK is also provided with Microsoft products licensed by AzInTelecom. By placing IT systems in the "Government Cloud", the state institution ensured high availability of critical systems.
For your information, the information systems of "ASK" OJSC have been placed in the Data Center belonging to "AzInTelecom" LLC since 2019.
It should be noted that the executor of the "Government Cloud" project implemented by RINN is "AzInTelecom" LLC under the ministry. Within the framework of the project, the IT systems of state institutions are fully or partially migrated to Baku and Yevlax data centers owned by "AzInTelecom". With the migration of government agencies to the "Government Cloud", current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased. Thus, further improvement of the security of information systems, stable and stable IT infrastructure, high-quality service provision with prompt coordination and 24/7 monitoring service are achieved.
"AzInTelecom" LLC is the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region with "TIER III" international compliance certificate. Data centers owned by the company also meet the requirements of "ISO 20000", "ISO 22301" and "ISO 27001" certificates.