Azərbaycan və İsrail arasında innovasiya əməkdaşlığı güclənir
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və İsrailin “Israel Aerospace Industries” (IAI) korporasiyası arasında innovasiya sahəsində iqtisadi, sənaye, elmi və texnoloji əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum ölkəmizdə innovasiya və qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə Mükəmməllik Mərkəzinin təsis edilməsi, təlim proqramlarının keçirilməsi, insan kapitalının inkişafı və digər mühüm təşəbbüsləri əhatə edir.
Memorandumun əhəmiyyətinə toxunan İRİA-nın sədri Fərid Osmanov bildirib ki, qurum israilli texnologiya şirkəti ilə innovasiya sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində qərarlıdır: “Biz İsrailin akademik və texnoloji təşkilatları ilə əməkdaşlıq edərək onların qabaqcıl təcrübəsini Azərbaycana gətirmək və bilik mübadiləsini təşviq etməyi hədəfləyirik. İlkin təşəbbüslər arasında Azərkosmosla insan kapitalının inkişafı və innovativ həllərin yaradılması olacaq. Süni intellekt, kvant, dayanıqlı kosmik və energetika texnologiyası istiqamətlərinə xüsusi diqqət ayıracağıq”.
“Israel Aerospace Industries” korporasiyasının texnologiya üzrə baş direktoru Eytan Eşel bildirib ki, Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılması Azərbaycan və İsrail şirkəti arasında texnoloji sahədə dərin əməkdaşlığın mövcudluğundan xəbər verir. Onun sözlərinə görə, bu anlaşma ilə hər iki ölkə öz innovativ və texnoloji potensialını yeni mərhələyə daşımaq, o cümlədən sahə üzrə güclü insan kapitalını yetişdirməkdə real imkanlar əldə edir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində təcrübə mübadiləsi məqsədilə bir sıra ortaq tədbirlərin, seminarların, forumların, təlim proqramlarının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qeyd edək ki, COP29 zamanı İRİA-nın təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş “Rəqəmsal yaşıl üfüqlər: hökumət və texnoloji həllərin dayanıqlı gələcək üçün inteqrasiyası” tədbirində “Israel Aerospace Industries” korporasiyası ilə panel sessiyası da baş tutmuş və davamlı əməkdaşlıq üçün zəmin yaradılmışdı.

24 January 2025 16:52
A Memorandum of Understanding has been signed between the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) and the Israeli corporation “Israel Aerospace Industries” (IAI), which envisages expanding economic, industrial, scientific and technological cooperation in the field of innovation. The memorandum covers the establishment of a Center of Excellence in our country to study innovation and best practices, conducting training programs, developing human capital, and other important initiatives.
Touching on the importance of the memorandum, IDIA Chairman Farid Osmanov said that the organization is determined to deepen cooperation with the Israeli technology company in the field of innovation: “We aim to bring their best practices to Azerbaijan by cooperating with Israeli academic and technological organizations and promote knowledge exchange. Among the initial initiatives will be the development of human capital and the creation of innovative solutions with Azercosmos. We will pay special attention to the directions of artificial intelligence, quantum, sustainable space and energy technology.”
Eitan Eshel, Chief Technology Officer of the “Israel Aerospace Industries” corporation, said that the establishment of the Center of Excellence indicates the existence of deep cooperation in the technological field between the Azerbaijani and Israeli companies. According to him, with this agreement, both countries gain real opportunities to take their innovative and technological potential to a new level, including in developing strong human capital in the field.
Within the framework of the cooperation, it is planned to hold a number of joint events, seminars, forums, and training programs for the purpose of exchanging experience. It should be noted that during COP29, a panel session with the Israel Aerospace Industries corporation was held at the event “Digital Green Horizons: Integrating Government and Technological Solutions for a Sustainable Future” organized by the initiative of IRIA, and the groundwork was laid for continued cooperation.