Azərbaycan xaricə yerli kibertəhlükəsizlik məhsulları ixrac edəcək
“Yerli mütəxəssislərin hazırlanması, Azərbaycanda kibertəhlükəsizliyin bir mədəniyyətə çevrilməsi ilə bağlı işlər həyata keçirilir”.
Bunu Beynəlxalq Kibertəhlükəsizlik Günləri Konfransında iştirak edən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) sədrinin müşaviri Şahin Əliyev jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzində təhsil almış gənclərin dəstəyi ilə yerli məhsullar hazırlanır:
“Strategiyada da təsbit olunduğu kimi, yerli məhsulların hazırlanması təşviq edilməlidir. Bununla bağlı Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzində təhsil almış gənclərin dəstəyi ilə yerli məhsullar hazırlanır. Önümüzdəki illərdə ölkədə müxtəllif şirkətlərdə, təşkilatlarda tətbiqini görəcəyik. Daha sonra isə biz bu məhsulları xaricə ixrac edəcəyik”.
Ş.Əliyev əlavə edib ki, burada söhbət kibertəhlükəsizlik əsasında məhsulların, proqram təminatının yaradılmasından gedir.

22 September 2023 15:07
"Works related to the training of local specialists and the transformation of cyber security into a culture in Azerbaijan are being carried out."
Shahin Aliyev, adviser to the chairman of the Innovation and Digital Development Agency (IRIA), who participated in the International Cyber Security Days Conference, said this to journalists.
He noted that local products are made with the support of young people educated at the Azerbaijan Cyber Security Center:
"As stated in the strategy, the development of local products should be encouraged. In this regard, local products are prepared with the support of young people educated at the Azerbaijan Cyber Security Center. In the coming years, we will see its application in various companies and organizations in the country. Later, we will export these products abroad."
Sh. Aliyev added that here we are talking about the creation of products and software based on cyber security.