Azərbaycanda ilk dəfə “ağıllı mətbəx” yaradılıb
Azərbaycanda “startap iqtisadiyyatı”nın qurulması istiqamətində işlər uğurla davam etdirilir. Hökumətin innovativ təşəbbüslərə hərtərəfli dəstək verməsi ölkədə həyata keçirilən startap layihələrinin uğurlu tətbiqinin ən başlıca səbəbidir.
İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini əhatə edən startap layihələri iaşə sektorunda da tətbiq edilməkdədir. "Food Lab" MMC-nin Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən “Startap şəhadətnaməsi” verilmiş restoran idarəetmə platforması iaşə sektorunda çalışan yerli sahibkarlara öz biznesini genişləndirməyə imkan yaradır. Sahibkarlar layihə tərəfindən verilən dəstək sayəsində heç bir investisiya yatırmadan bizneslərini ölkə daxilində və xaricdə genişləndirə bilərlər.
Startap layihəsinin rəhbəri Qədim Vəliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda 4 ilə yaxın çalışdığı “Bolt Food” şirkətində işlədiyi zaman bu sahə ilə çox maraqlanıb. Qazaxıstanda çalışdığı şirkətin “Cook Room” (yemək otağı) biznes modeli ilə daha yaxından tanış olduqdan sonra "ağıllı mətbəx" (və ya “virtual mətbəx”) yaratmaq barədə düşünüb: "Fikirləşdim ki, dünyanın bəzi ölkələrində fəaliyyət göstərən “ağıllı mətbəx”ləri Azərbaycan modelinə uyğunlaşdırıb burada tətbiq edim və daha sonra onu ölkədən kənara çıxarım".
Startapçı bildirib ki, "Food Lab" Azərbaycanda ilk dəfə olaraq multibrend restoranlar şəbəkəsini özündə birləşdirən "ağıllı mətbəx" yaradıb. Layihənin əsas məqsədi yerli sahibkarlara dəstək olmaq, françayzinq modeli vasitəsilə yerli restoranların ölkə daxilində və xaricində fəaliyyətini təmin edib onların böyüməsinə kömək etməkdir: “Biz texnologiya şirkətlərindən əldə etdiyimiz məlumat əsasında çalışırıq. Məsələn, məlumata əsasən, şəhərin “x” nöqtəsində “x” məhsula tələbat çoxdur. Bunun əsasında bu konseptə uyğun restoranlarla danışırıq və deyilən yerdə françayzinq modeli əsasında onun fəaliyyətini təmin edirik. Digər üstünlük odur ki, eyni anda 2-3 restoranın fəaliyyətini bir mətbəx üzərindən qura bilirik. Restoranlarını böyütmək üçün maliyyə resursu olmayan sahibkarlara dəstək veririk. Sahibkar heç bir investisiya yatırmadan françayzinq modeli vasitəsilə öz brendini Azərbaycan daxilində ayrı-ayrı yerlərdə aça bilir. Hazırda ölkədə ilk “ağıllı mətbəx” fəaliyyət göstərir, amma bir necə belə mətbəxin açılması üçün işlər aparılır”.
Q.Vəliyev əlavə edib ki, "ağıllı” və ya “virtual mətbəx"lər qidalar hazırlayaraq onların “çölə satış”ı və onlayn satış ilə məşğul olur. Burada müştərilərin əyləşməsi üçün yerlər olmur. “Ağıllı mətbəx”lərdə restoranlar öz menyularını tam təqdim etmirlər. Restoranlar burada, bir növ, ekspress fəaliyyət göstərirlər. Bu mətbəxlərdə restoranların ən çox satılan məhsulları müştərilərə təqdim edilir. Azərbaycanda 10-15 "ağıllı” və ya “virtual mətbəx"in yaradılması nəzərdə tutulur. Buna nail olduqdan sonra Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan və Rumıniyada belə mətbəxlərin yaradılması hədəf kimi müəyyən edilib: “Azərbaycan sahibkarlarının bu ölkələrə çıxışını təmin etmək istəyirik. Məsələn, Qazaxıstanda bu sahə çox inkişaf edib. Almatı şəhərinin sıx yerlərində konteynerlərdə bu tip restoranların sayı kifayət qədərdir, çox sayda "al, apar” və çatdırılma xidməti göstərən restoranlar fəaliyyət göstərir. Bu, əslində böyük potensialı olan bir bazardır. Biz yerli biznesləri bu sektora gətirmək istəyirik. Azərbaycanın tanınmış “fast-food” restoranlarını françayzinq vasitəsilə Qazaxıstana, Özbəkistana və s. yerlərə gətirmək və böyütmək istəyirik. Hesab edirəm ki, biz “fast-food” restoranlarının böyüməsinə və onların Azərbaycandan kənara çıxmasına dəstək ola bilərik”.
Startapçının sözlərinə görə ki, ilkin mərhələdə Qazaxıstanda belə restoran yaratmağı nəzərdə tuturlar. Əgər işlər plan üzrə gedərsə, növbəti 4-5 ay ərzində həmin ölkədə Azərbaycan restoranlarının açılması planlaşdırılır. Hazırda bununla bağlı tərəfdaşlarla texniki məsələlər müzakirə olunur, layihənin icrası üçün bir necə məkan da seçilib.
Q.Vəliyev vurğulayıb ki, hər "ağıllı mətbəx"də 2-3 restoran brendini birləşdirməyi nəzərdə tuturlar. Bu, orta hesabla 30-40 restoran brendinin bir araya toplanması deməkdir. Hər bir mətbəxdə minimum 5-6 nəfərin çalışması nəzərdə tutulur. “Ağıllı” və ya “virtual mətbəx”lərdə təmsil olunan restoran brendlərinin sayı artdıqca işçilərin də sayı çoxalacaq. Layihə üzrə 15 "ağıllı” və ya “virtual mətbəx" qurularsa, Azərbaycan daxilində ümumilikdə yalnız mətbəxə aid olan 90 yeni iş yeri yaradılacaq. Gələcəkdə işçilərin sayının daha da artırılması planlaşdırılır.
MMC-nin növbəti hədəflərindən biri mobil tətbiq hazırlamaq və sifarişlərin bu tətbiq üzərindən aparılmasına nail olmaqdır. Eyni zamanda, “al, apar” sifarişlərinin “self order” (özün sifariş et”) üzərindən həyata keçirilməsi və müştərilərin kart vasitəsilə sifariş etmələri üçün həvəsləndirici kəşbək kampaniyaları məqsədilə hazırda maliyyə institutları ilə danışıqlar aparılır.

"Smart kitchen" was created for the first time in Azerbaijan
Work in the direction of establishing a "startup economy" is being successfully continued in Azerbaijan. The government's comprehensive support for innovative initiatives is the main reason for the successful implementation of startup projects implemented in the country.
Startup projects covering various sectors of the economy are also being applied in the catering sector. The restaurant management platform, which was given a "Startup certificate" by the Small and Medium Business Development Agency of "Food Lab" LLC, enables local entrepreneurs working in the catering sector to expand their business. Thanks to the support provided by the project, entrepreneurs can expand their business within the country and abroad without making any investment.
According to the head of the startup project, Gadim Valiyev, he became very interested in this field when he worked at "Bolt Food" company, where he worked for nearly 4 years in Azerbaijan. After becoming more familiar with the business model of the "Cook Room" (dining room) of the company he worked in Kazakhstan, he thought about creating a "smart kitchen" (or "virtual kitchen"): "I thought that the "smart kitchens" operating in some countries of the world are Azerbaijan. adapt it to the model and apply it here, and then take it out of the country."
The startup said that "Food Lab" has created a "smart kitchen" for the first time in Azerbaijan, which includes a network of multi-brand restaurants. The main goal of the project is to support local entrepreneurs, ensure the operation of local restaurants inside and outside the country and help them grow through the franchise model: "We work based on the information we get from technology companies. For example, according to the information, there is a high demand for product "x" at "x" point of the city. Based on this, we are talking with restaurants that fit this concept and ensure its operation based on the franchise model. Another advantage is that we are able to operate 2-3 restaurants at the same time from one kitchen. We support entrepreneurs who do not have the financial resources to grow their restaurants. An entrepreneur can open his brand in different places in Azerbaijan through the franchising model without making any investment. Currently, the first "smart kitchen" is operating in the country, but work is being done to open such a kitchen."
G. Valiyev added that "smart" or "virtual kitchens" prepare food and deal with their "outdoor sales" and online sales. There are no places for customers to sit here. In "smart kitchens", restaurants do not present their full menu. Restaurants operate here, in a way, express. In these kitchens, the best-selling products of restaurants are presented to customers. It is planned to create 10-15 "smart" or "virtual kitchens" in Azerbaijan. After achieving this, the creation of such kitchens in Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia and Romania was defined as a goal: "We want to ensure the access of Azerbaijani entrepreneurs to these countries. For example, this field is very developed in Kazakhstan. There are quite a number of restaurants of this type in containers in dense areas of Almaty city, there are many take-out and delivery restaurants. This is actually a market with great potential. We want to bring local businesses to this sector. Azerbaijan's well-known fast-food "We want to bring and expand our restaurants through franchising to Kazakhstan, Uzbekistan, etc. I believe that we can support the growth of fast-food restaurants and their expansion outside of Azerbaijan."
According to the startup, they plan to create such a restaurant in Kazakhstan at the initial stage. If things go according to plan, it is planned to open Azerbaijani restaurants in that country within the next 4-5 months. Currently, technical issues are being discussed with partners, and a location has been chosen for the implementation of the project.
G. Valiyev emphasized that they plan to combine 2-3 restaurant brands in each "smart kitchen". This means that on average 30-40 restaurant brands are gathered together. At least 5-6 people are expected to work in each kitchen. As the number of restaurant brands represented in "smart" or "virtual kitchens" increases, so will the number of employees. If 15 "smart" or "virtual kitchens" are built under the project, a total of 90 new jobs related to the kitchen will be created in Azerbaijan. It is planned to further increase the number of employees in the future.
One of the next goals of MMC is to develop a mobile application and to achieve orders through this application. At the same time, negotiations are underway with financial institutions for the implementation of "buy, take" orders through "self order" and promotional campaigns for customers to order by card.