Azərbaycanda ilk dəfə süni intellektlə işləyən reklam robotu hazırlanıb
"Troniq" MMC reklam robotunun istehsalı və satışına görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) “Startap” şəhadətnaməsi alıb. MMC-nin direktoru Anar Nəbiyevin sözlərinə görə, süni intellekt əsasında hazırlanmış, üzərində reklamlar yerləşdirilməsi mümkün olan 4 televizorun olduğu robot rəqəmsal xəritə əsasında, heç bir maneə ilə rastlaşmadan gəzir, özü enerji yığır və enerji yığmanı dayandırır. Uzaqdan idarə olunan bu hərəkətli televizorlarda forum da təşkil etmək mümkündür. Televizor hər bir ekranın qarşısında neçə nəfər kişi və qadının dayandığını, onların yaşlarını müəyyən edir və həmin şəxsləri yaş qruplarına bölərək nəticə haqqında hesabat verir.
“Robot harada gəzdiyini özü beynində müəyyən edir. Onun 8 kamerası var, hər yeri görür və beynində analiz edir ki, məsələn, bu qapıdan keçə bilər, ya yox. Keçə bilməsə, özü üçün başqa alternativ yol tapır. Robot təxminən 4 saat fasiləsiz gəzir, enerjisi 20 faizə düşən kimi özü enerjisini yığmağa başlayır. Bir saat enerji yığdıqdan sonra yenidən gəzintiyə davam edir. Bu ağıllı sistemin hələ ki, alternativi yoxdur”, - deyən A.Nəbiyev bildirib ki, robot sırf Azərbaycan məhsulu sayılır. Digər ölkələrdə bu robota oxşar məhsullar olsa da, belə bir reklam robotu yalnız bizdə var: “Artıq Azərbaycanda keçirilən bir sıra tədbirlərdə bu robotdan istifadə edilib. Məsələn, “Asan xidmət”də, Baku Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbirlərin mövzusu üzrə reklam videoçarxı hazırlayıb robotun televizorunun ekranına qoymuşdular. “Azfarma” şirkəti də öz tədbirində dərmanlarını və digər məhsullarını robot vasitəsilə reklam edib. Reklam istənilən mövzu üzrə hazırlana bilər”.
MMC-nin direktoru qeyd edib ki, robotun qapalı məkanda istifadə edilməsi daha məqsədəuyğundur, çünki o, açıq havada gəzə bilsə də, üzərinə günəş şüası düşdüyü halda effektlə işləmir. Bu səbəbdən, cihazdan yalnız axşam saatlarında açıq havada istifadə etmək olar. Startapçının sözlərinə görə, hazırladıqları robotda bütün istehsalçılar, alğı-satqı ilə məşğul olanlar öz reklamlarını yayımlaya bilərlər. Təxminən 200 kq çəkisi olan robotun satış qiyməti 160 min manatdır, gündəlik olaraq 2000 manata icarəyə verilir: “İlk cihaz artıq bir ilə yaxındır ki, təqdim edilib, lakin onun hazırlanması 6 il çəkib. Əgər sifariş olarsa, yenə də hazırlaya bilərəm. Dövlət qurumları da bu cihaza ciddi maraq göstərir və onu tədbirlərə dəvət edirlər”.

An advertising robot working with artificial intelligence was developed for the first time in Azerbaijan
16 May 2024 17:20
"Troniq" LLC received a "Startup" certificate from the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) for the production and sale of an advertising robot. According to the director of MMC Anar Nabiyev, the robot with 4 TVs on which advertisements can be placed, made on the basis of artificial intelligence, walks without encountering any obstacles based on a digital map, collects energy and stops energy collection. It is also possible to organize a forum on these mobile TVs with remote control. The TV determines how many men and women are standing in front of each screen, their ages, and divides those people into age groups and reports on the result.
"The robot determines where it is walking in its mind. It has 8 cameras, it sees everywhere and analyzes in its mind whether, for example, it can go through this door or not. If he cannot pass, he finds another alternative way for himself. The robot walks continuously for about 4 hours, and as soon as its energy drops to 20 percent, it starts to collect its own energy. After recharging for an hour, he continues walking again. There is no alternative to this smart system yet," said A. Nabiyev, adding that the robot is considered a purely Azerbaijani product. Although there are products similar to this robot in other countries, we only have such an advertising robot: "This robot has already been used in a number of events held in Azerbaijan. For example, they made an advertising video clip on the topic of the events held in "Asan xidmet" and the Baku Expo Center and put it on the robot's TV screen. "Azfarma" company also advertised its medicines and other products through a robot at its event. Advertising can be prepared on any topic."
The director of MMC noted that it is more appropriate to use the robot in a closed space, because although it can walk in the open air, it does not work effectively if the sun rays fall on it. For this reason, the device can only be used outdoors in the evening. According to the startup, all manufacturers and traders can publish their ads in the robot they have developed. The selling price of the robot, which weighs about 200 kg, is 160,000 manats, and it is rented for 2,000 manats daily: "The first device was presented almost a year ago, but it took 6 years to prepare it. If there is an order, I can still make it. State institutions also show serious interest in this device and invite it to events."