Azərbaycanda kriptovalyuta üzərinə həbs qoyuldu
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işi üzrə mütəşəkkil dəstənin törətdiyi cinayətin predmeti olan kriptovalyuta üzərinə həbs qoyulub.
İstintaq materiallarında qeyd edilir ki, Cinayət Məcəlləsinin 99-1-ci maddəsinə əsasən, xüsusi müsadirə cinayət hüquqi tədbiri cinayət törədilərkən istifadə edilən alət və vasitələrin, cinayət yolu ilə əldə edilən əmlakın məcburi və əvəzsiz olaraq dövlət nəfinə alınmasını nəzərdə tutur.
“Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” qanunun 1.1-ci maddəsinə əsasən, cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlak dedikdə Cinayət Məcəlləsində təsbit edilmiş cinayətlərin törədilməsi nəticəsində birbaşa və ya dolayı yolla əldə olunmuş hər hansı pul vəsaitləri, daşınar və ya daşınmaz, maddi və ya qeyri-maddi əmlak nemətləri, o cümlədən virtual aktivlər başa düşülür.
Eləcə də həmin maddəyə əsasən, virtual aktiv ödəniş və ya investisiya məqsədilə mübadilə vasitəsi kimi çıxış edən və virtual aktivlər dövriyyəsi sistemində mövcud olan dəyərin rəqəmsal ifadəsidir.
Göstərilənlərə uyğun olaraq, DTX-nin həbs etdiyi B.H.R. və digərləri barədə başlanılmış cinayət işi üzrə xüsusi müsadirəni təmin etmək məqsədilə onlara məxsus olan və cinayətin predmeti olaraq aşkar edilmiş kriptovalyuta üzərinə həbs qoyulması qərara alınıb və icra olunması üçün beynəlxalq virtual aktiv xidməti təminatçılarına yönəldilib.

Cryptocurrency has been banned in Azerbaijan
As part of a criminal case initiated by the State Security Service (SSS) of Azerbaijan, a freeze has been placed on cryptocurrency involved in the crimes committed by an organized group.
According to the investigation materials, under Article 99-1 of the Criminal Code, special confiscation is a legal measure that allows the state to seize tools and assets used in committing a crime, as well as property obtained through criminal activity, without compensation.
Under Article 1.1 of the Law on Combating Legalization of Criminally Obtained Property and Financing of Terrorism, criminally obtained property refers to any funds, movable or immovable, tangible or intangible assets, including virtual assets, acquired directly or indirectly as a result of crimes defined in the Criminal Code.
The law also defines a virtual asset as a digital representation of value used for payment or investment purposes and existing within a virtual asset circulation system.
Accordingly, to ensure special confiscation in the criminal case against B.H.R. and others, a freeze has been placed on the cryptocurrency found to be the subject of the crime. The enforcement of this measure has been directed to international virtual asset service providers.