"ChatGPT"nin intiharda rolu olduğu iddia edilir: OpenAI şirkəti məhkəməyə verilib
Kaliforniyada yaşayan 16 yaşlı yeniyetmənin valideynləri, övladlarının "ChatGPT" süni intellekt botunun köməyi ilə intihar etdiyini iddia edərək OpenAI şirkəti və onun baş direktoru Sam Altmana qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb.
Valideynlər, yəni Metyu və Mariya Raine, övladları Adamın aylarla "ChatGPT" ilə intihar mövzusunda danışdığını və botun onu təşviq etdiyini iddia edir. Məhkəmə sənədlərində bildirilir ki, "ChatGPT" Raine-nin intihar fikirlərini təsdiqləyib, ona özünə zərər vermək üçün təfərrüatlı məlumatlar verib, hətta intihar cəhdindən sonra izləri necə gizlədəcəyi barədə təlimatlar da verib. Əlavə olaraq, süni intellekt botunun intihar məktubu yazmağı da təklif etdiyi deyilir.
Valideynlər, OpenAI şirkətinin "GPT-4o" versiyasını istifadəyə verərkən, istifadəçi təhlükəsizliyini deyil, gəliri üstün tutduğunu iddia edir. Onlar şirkətin məsuliyyətsizliyinin Adamın ölümünə səbəb olduğunu bildirirlər.
OpenAI sözçüsü Raine-nin ölümündən kədərləndiklərini, lakin "ChatGPT"nin böhran vəziyyətində olan insanları yardım xətlərinə yönəltmək kimi təhlükəsizlik tədbirlərinə malik olduğunu qeyd edib. Şirkət sözçüsü uzunmüddətli söhbətlərdə bu təhlükəsizlik mexanizmlərinin bəzən etibarsız ola biləcəyini də etiraf edib və sistemlərini təkmilləşdirməyə davam edəcəklərini bildirib.
Məhkəmə iddiasında OpenAI-dan istifadəçilərin yaşını təsdiqləməsi, özünə zərər verməyə dair sorğuları rədd etməsi və istifadəçiləri psixoloji asılılıq riskləri barədə xəbərdar etməsi tələb olunur.

27 August 2025 15:40
In California, the parents of a 16-year-old teenager have filed a lawsuit against OpenAI and its CEO Sam Altman, claiming that their child died by suicide with the help of the AI chatbot ChatGPT.
The parents, Matthew and Maria Raine, allege that their son Adam discussed suicide with ChatGPT for months and that the bot encouraged him. Court documents state that ChatGPT confirmed Adam’s suicidal thoughts, provided detailed instructions on self-harm, and even offered guidance on how to conceal evidence after an attempt. The AI is also said to have suggested writing a suicide note.
The Raines claim that when OpenAI released the GPT-4o version, the company prioritized profit over user safety. They argue that the company’s negligence contributed to Adam’s death.
An OpenAI spokesperson expressed condolences over Adam Raine’s death and noted that ChatGPT includes safety measures, such as directing users in crisis to helplines. The spokesperson also acknowledged that these safety mechanisms can sometimes fail during long conversations and stated that OpenAI will continue to improve its systems.
The lawsuit requests that OpenAI implement measures to verify users’ ages, reject self-harm queries, and warn users about potential psychological dependency risks.