Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əsasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində "Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi" publik hüquqi şəxs yaradılır. Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Fərman imzalayıb. Fərmanla Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyinin Nizamnaməsi təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əsasında Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) tabeliyində “Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılsın.
Agentliyin nizamnamə fondu dövlət orqanı üçün bu ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş və həmin dövlət orqanının öhdəliklərinin tam icra olunduğu tarixədək istifadə olunmamış vəsait hesabına formalaşdırılacaq.
Agentliyin fəaliyyətinə ümumi rəhbərliyi və nəzarəti həyata keçirmək üçün 4 üzvdən – sədr və onun 3 müavinindən ibarət İdarə Heyəti yaradılacaq.
Agentliyin təsisçisinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilib:
- Azərbaycan Prezidentinə:
- Agentliyin nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onlarda dəyişiklik edilməsi;
- Agentliyin idarəetmə orqanlarının yaradılması;
- Agentliyin yenidən təşkili və ləğvi;
Nazirlər Kabineti Agentliyin dövlət qeydiyyatına alındığı gündən 1 ay müddətində bu Fərmanın 1-ci hissəsində nəzərdə tutulan dövlət orqanının balansındakı əmlakın Agentliyin balansına verilməsini təmin etməli və Agentliyin maddi-texniki təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməlidir.

National Cybersecurity Agency is being established in Azerbaijan
The "National Cybersecurity Agency" public legal entity is being established under the Ministry of Digital Development and Transport on the basis of the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport. President Ilham Aliyev signed a Decree in this regard. The Decree approved the Charter of the National Cybersecurity Agency.
The Agency's statutory fund will be formed from the funds provided for in this year's state budget for the state body and unused by the date of full implementation of the obligations of that state body.
A Board of Directors consisting of 4 members - the chairman and his 3 deputies - will be established to exercise general management and control over the activities of the Agency.
The following are entrusted with the exercise of the powers of the founder of the Agency:
- To the President of Azerbaijan:
- Approval of the Agency's charter and determination of the amount of the statutory fund, making amendments to them;
- Establishment of the Agency's management bodies;
- Reorganization and liquidation of the Agency;
The Cabinet of Ministers shall ensure the transfer of the property on the balance sheet of the state body specified in Part 1 of this Decree to the balance sheet of the Agency within 1 month from the date of state registration of the Agency and shall prepare and submit proposals on improving the material and technical support of the Agency to the President of Azerbaijan.