Google-un ana şirkəti olan Alphabet süni intellekt sahəsində planlaşdırdığı iri infrastruktur layihələrini maliyyələşdirmək üçün 80 milyard dollar vəsait cəlb etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Şirkətin yaydığı məlumata görə, bu məqsədlə əlavə səhmlər satışa çıxarılacaq. Əldə ediləcək vəsait süni intellekt infrastrukturu və qlobal hesablama gücünün genişləndirilməsi də daxil olmaqla ümumi korporativ xərclərin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
Planın bir hissəsi olaraq, Alphabet 10 milyard dollarlıq səhmi investor Uorren Baffetin uzun illər rəhbərlik etdiyi Berkshire Hathaway holdinqinə satacaq.
Şirkət bildirib ki, həm korporativ müştərilərdən, həm də fərdi istifadəçilərdən süni intellekt həllərinə və xidmətlərinə tələbat hazırkı imkanları üstələyir. Bu səbəbdən Alphabet gələcək inkişaf potensialını dəstəkləmək üçün investisiyalarını artırmağı hədəfləyir.
Açıqlamada qeyd olunub ki, səhmlərin satışı şirkətə investisiyalarını maliyyələşdirərkən maliyyə sabitliyini qorumağa imkan verəcək.
Digər iri texnologiya şirkətləri kimi, Google da bu il süni intellekt xidmətlərinin inkişafı üçün böyük həcmdə hesablama infrastrukturu qurur. Ötən ay keçirilən Google I/O konfransında şirkətin baş direktoru Sundar Piçai bildirib ki, Alphabet ilin sonunadək kapital xərclərinə 180–190 milyard dollar ayırmağı planlaşdırır.
Analitiklərin hesablamalarına görə, Google və digər texnologiya nəhəngləri 2026-cı il ərzində süni intellekt sahəsində ümumilikdə 700 milyard dollara qədər investisiya qoya bilərlər.

Google's parent company Alphabet has announced plans to raise $80 billion to finance its large-scale infrastructure projects in the field of artificial intelligence.
According to the company, additional shares will be sold for this purpose. The proceeds will be used to finance general corporate expenses, including the expansion of artificial intelligence infrastructure and global computing power.
As part of the plan, Alphabet will sell $10 billion in shares to Berkshire Hathaway, a holding company led by investor Warren Buffett for many years.
The company said that demand for artificial intelligence solutions and services from both corporate clients and individual users exceeds current capabilities. Therefore, Alphabet aims to increase its investments to support future growth potential.
The statement noted that the sale of shares will allow the company to maintain financial stability while financing its investments.
Like other large technology companies, Google is building a large-scale computing infrastructure this year for the development of artificial intelligence services. At the Google I/O conference last month, CEO Sundar Pichai said that Alphabet plans to spend $180 billion to $190 billion on capital expenditures by the end of the year.
Analysts estimate that Google and other tech giants could invest a total of $700 billion in artificial intelligence by 2026.