Azərbaycanda "Adobe" xidmətləri üçün vergi tutulmayacaq
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti “Adobe Systems Software Ireland Limited” şirkətini ƏDV məqsədləri üçün elektron qaydada vergi uçotuna alıb.
Məlumata görə, qeydiyyat martın 1-dən qüvvəyə minib. Vergi Məcəlləsinin 33.8-1-ci və 169.8-ci maddələrinin tələblərinə uyğun olaraq, həmin tarixdən etibarən şirkətin təqdim etdiyi xidmətlərin alınmasına görə fiziki şəxslərin həyata keçirdiyi ödənişlər zamanı banklar ƏDV məbləği hesablamayacaq.
“Adobe Systems Software Ireland Limited” qrafik dizayn, multimedia məzmunu, sənədlərin idarə edilməsi və proqram təminatı həlləri üzrə dünya miqyasında tanınmış şirkətdir. “Adobe Creative Cloud”, “Adobe Acrobat”, “Adobe Photoshop” və digər proqram məhsulları vasitəsilə istifadəçilərə rəqəmsal yaradıcılıq və biznes həlləri təqdim edən şirkət İrlandiyada qeydiyyatdan keçib və fəaliyyətini beynəlxalq səviyyədə həyata keçirir.
Ötən ilin sonlarında “Apple Distribution International Limited” şirkəti də ƏDV məqsədləri üçün elektron qaydada vergi uçotuna alınıb. DVX bu prosesin davamlı olması üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirir. Bu addımlar elektron xidmətlərin vergitutma bazasının genişləndirilməsi, vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi və ədalətli rəqabət mühitinin formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Taxes will not be levied on Adobe services in Azerbaijan
The State Tax Service under the Ministry of Economy has registered Adobe Systems Software Ireland Limited for VAT purposes electronically.
According to the information, the registration came into effect on March 1. In accordance with the requirements of Articles 33.8-1 and 169.8 of the Tax Code, from that date, banks will not calculate VAT when making payments made by individuals for the services provided by the company.
Adobe Systems Software Ireland Limited is a world-renowned company in graphic design, multimedia content, document management and software solutions. The company, which provides users with digital creativity and business solutions through Adobe Creative Cloud, Adobe Acrobat, Adobe Photoshop and other software products, is registered in Ireland and operates internationally.
At the end of last year, Apple Distribution International Limited was also registered for VAT purposes electronically. DVX is taking appropriate measures to ensure the continuity of this process. These steps are of great importance in terms of expanding the tax base of electronic services, improving tax administration, and creating a fair competitive environment.