“Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər üçün gələn ilin dövlət büdcəsindən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə 5 milyon manat vəsait ayrılması proqnozlaşdırılır.
Bu, “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Gələn il "Azərbaycanın Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər üçün 5,8 milyon manat məbləğində vəsait proqnozlaşdırılıb.

5 million AZN will be allocated to the artificial intelligence sector in Azerbaijan
It is projected that 5 million AZN will be allocated from next year’s state budget to the Ministry of Digital Development and Transport for the implementation of the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028.”
This provision is reflected in the draft law “On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026.”
Additionally, 5.8 million AZN is projected to be allocated next year for the implementation of the “Information Security and Cybersecurity Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2023–2027.”