23 Oktyabr 2025 18:06
Airbnb-nin Baş İcraçı Direktoru (CEO) Brian Chesky, şirkətin hazırda OpenAI-nin məhsulu olan ChatGPT-ni tətbiqinə inteqrasiya etmədiyini və AI alətləri üçün adətən OpenAI-nin ən son modellərindən geniş istifadə etmədiyini bildirib.
Chesky-nin sözlərinə görə, ChatGPT-nin tətbiq inteqrasiya alətləri hələ "kifayət qədər möhkəm deyil" və Airbnb kimi yoxlanılmış istifadəçi icmasına əsaslanan bir platforma üçün hələ hazır deyil. O, gələcəkdə vəziyyəti izləyəcəyini və ehtiyac olduqda əməkdaşlığı nəzərdən keçirə biləcəyini qeyd edib.
Daha Sürətli və Ucuz AI Alternativləri
Chesky, Airbnb-nin istehsalatda AI alətləri üçün OpenAI-nin ən son modellərindən çox istifadə etməməsinin səbəbini açıqlayıb: "Çünki daha sürətli və daha ucuz modellər var."
O, bu yaxınlarda təkmilləşdirilmiş AI müştəri xidməti agentinin 13 fərqli AI modelinə əsaslandığını və buraya OpenAI, Alphabet-in Google və digər açıq mənbə təminatçılarından əlavə, Alibaba Qrupunun "Qwen" modelinin daxil olduğunu deyib. Chesky, Alibaba modelini "çox yaxşı, həm də sürətli və ucuz" olduğu üçün xüsusi tərifləyib və şirkətin ona "çox güvəndiyini" bildirib.
Yeni AI Müşteri Xidməti Agentinin Uğuru
Airbnb bu yaxınlarda bütün ABŞ istifadəçiləri üçün ingilis dilində istifadəyə verilən tətbiqdaxili AI müştəri xidməti agentini təkmilləşdirdiyini açıqlayıb. Yeniləmə müştərilərə canlı nümayəndəyə ehtiyac olmadan bronlaşdırmaları dəyişdirmək və ya ləğv etmək kimi daha çox əməliyyatı özləri həyata keçirməyə imkan verir.
Şirkət bildirib ki, bu yeniləmə canlı nümayəndə ilə əlaqə qurmağa ehtiyac duyan istifadəçilərin sayını 15% azaldıb və ortalama həll müddətini təxminən üç saatdan altı saniyəyə endirib. Airbnb bu ilin sonunda ispan və fransız dillərini, gələn il isə daha 56 dil dəstəyini əlavə etməyi planlaşdırır.
Chesky həmçinin, AI inqilabının hələ başlanğıcda olduğunu və bunun yaxın illərdə istehlakçı tətbiqləri seqmentində böyük həvəs yaradacağını proqnozlaşdırıb.

Brian Chesky: "ChatGPT Is Not Ready for Integration"
Airbnb CEO Brian Chesky said the company has not yet integrated OpenAI's ChatGPT into its app, and that it typically doesn't use OpenAI's latest AI tools extensively.
According to Chesky, ChatGPT's app integration tools are "not yet robust enough" and not yet ready for a platform like Airbnb that relies on a verified user community. He said he will monitor the situation in the future and may consider collaborating if necessary.
Faster and Cheaper AI Alternatives
Chesky explained why Airbnb hasn't used OpenAI's latest AI tools extensively in production: "Because there are faster and cheaper models."
He said the company's recently improved AI customer service agent is based on 13 different AI models, including OpenAI, Alphabet's Google, and other open-source providers, as well as Alibaba Group's "Qwen" model. Chesky specifically praised Alibaba’s model as “very good, fast, and cheap,” and said the company has “a lot of confidence” in it.
Success of New AI Customer Service Agent
Airbnb recently announced that it has upgraded its in-app AI customer service agent, which is now available in English for all U.S. users. The update allows customers to perform more actions on their own, such as changing or canceling reservations, without the need for a live representative.
The company said that the update has reduced the number of users who need to contact a live representative by 15% and reduced the average resolution time from about three hours to six seconds. Airbnb plans to add Spanish and French later this year, and 56 more languages ​​next year.
Chesky also predicted that the AI ​​revolution is still in its infancy, and that it will create a lot of excitement in the consumer app segment in the coming years.