Azərbaycanda superkompüter mərkəzi yaradılacaq
Kiçik, orta və hətta iri müəssisələr belə süni intellekt texnologiyalarını biznes fəaliyyətlərinə inteqrasiya edərkən, xüsusilə maliyyə və insan resursları baxımından ciddi çətinliklərlə qarşılaşırlar.
Bu barədə Bakıda keçirilən “StrategEast: Dövlət və İT üzrə Avrasiya Forumu” çərçivəsində təşkil olunan panel müzakirəsində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Əzizə Vidadi məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, bu problemlərin aradan qaldırılması üçün müxtəlif yanaşmalar mövcuddur:
“Məsələn, dövlət-özəl tərəfdaşlığı modeli, Coursera kimi beynəlxalq təlim platformalarının istifadəsi və ya digər əməkdaşlıq mexanizmləri bu istiqamətdə mühüm rol oynaya bilər. 2023-cü ildə StrategEast ilə birgə həyata keçirilən IT Hub layihəsi bunun uğurlu nümunələrindən biridir — bir çox tələbə həmin layihə sayəsində işlə təmin olundu,” — deyə o bildirib.
Əlavə olaraq, Ə.Vidadi qeyd edib ki, İqtisadiyyat Nazirliyi hazırda superkompüter mərkəzinin yaradılması üzərində çalışır. Bu mərkəz kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin istifadəsi üçün də açıq olacaq.
Superkompüterin 1.3 petaflops səviyyəsində yüksək hesablama gücünə malik olacağını deyən Vidadi vurğulayıb:
“Biz elə bir infrastruktur qurmaq istəyirik ki, burada dövlət qurumları, özəl sektor və universitetlər bir araya gələrək tədqiqat apara, ideyalarını inkişaf etdirə və yeni layihələr üzərində çalışa bilsinlər. Hazırda biz bu məqsədlə ekosistemin ehtiyaclarını toplayırıq.”

A supercomputer center will be established in Azerbaijan
Small, medium, and even large enterprises face significant challenges when integrating artificial intelligence technologies into their business operations — particularly in terms of financial resources and human capital.
This was stated by Aziza Vidadi, Head of Department at the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, during a panel discussion held within the framework of the “StrategEast: State and IT Eurasia Forum” in Baku.
According to her, there are several approaches to overcoming these challenges:
“For example, public-private partnership models, the use of international learning platforms such as Coursera, or other forms of collaboration can play an important role. In 2023, we successfully cooperated with StrategEast on the IT Hub project, through which many students were employed,” she said.
Vidadi also noted that the Ministry of Economy is currently working on establishing a supercomputer center, which will also be accessible to small and medium-sized enterprises.
The supercomputer will have a computing power of 1.3 petaflops, offering high-performance processing capabilities.
“We aim to create an infrastructure where government institutions, the private sector, and universities can come together to conduct research, develop ideas, and work on new projects. At present, we are collecting data on the needs of the ecosystem to guide this initiative,” Vidadi added.