Azərbaycanda yeni sistem - REİS yaradılıb
“Rəqəmsal Ekologiya” İnformasiya Sistemi (REİS) Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin fəaliyyət sahələrini rəqəmsal texnologiyalar və informasiya-kommunikasiya həlləri vasitəsilə daha səmərəli, şəffaf və əlçatan şəkildə təşkil etməyi hədəfləyir. Bu sistem nazirliyin daxili və xarici fəaliyyətində operativlik və effektivliyi artırmaq üçün nəzərdə tutulub.
Sistemin İdarəçiliyi və Maliyyələşdirilməsi
REİS-in idarə edilməsi Nazirlik tərəfindən həyata keçiriləcək, operator funksiyalarını isə “Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi” publik hüquqi şəxs icra edəcək. Maliyyə Nazirliyi bu sistemin yaradılması, idarə olunması və saxlanılması üçün tələb olunan xərclərin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məqsədli büdcə fondları vasitəsilə maliyyələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər görəcək. Sistemlə bağlı digər məsələlərin həlli isə Nazirlər Kabinetinə tapşırılıb.
Məlumatların Təhlükəsizliyi və Dayanıqlılığı
REİS və onun ehtiyat nüsxələri "Hökumət Buludu"nda saxlanılacaq ki, bu da sistemin təhlükəsizliyini və davamlı fəaliyyətini təmin edəcək.
REİS-də Saxlanılan Məlumatlar
Sistem Azərbaycan vətəndaşlarının şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını (soyad, ad, ata adı, doğum tarixi, qeydiyyat ünvanı, FİN və s.), ov silahı ilə bağlı icazə sənədlərinin detalları, vergi ödəyiciləri ilə bağlı məlumatları (VÖEN, hüquqi şəxsin adı), pensiya və əmək müqaviləsi üzrə məlumatları əhatə edəcək.
İstifadə Qaydaları
Hüquqi şəxslər və qurumlar REİS-ə daxil olmaq üçün Vahid Giriş Sistemi vasitəsilə identifikasiya olunaraq avtomatik yaradılmış elektron kabinetlərdən istifadə edəcəklər. Bu proses zamanı qurumların məsul şəxsləri müvafiq hüquqlar çərçivəsində sistemə giriş əldə edəcəklər.
• Fiziki şəxslər isə Vahid Giriş Sistemi vasitəsilə öz elektron kabinetlərinə daxil olaraq sistemin xidmətlərindən istifadə edə biləcəklər.
• Bu yanaşma həm fiziki, həm də hüquqi şəxslərə REİS-in imkanlarından şəffaf və rahat şəkildə yararlanmaq imkanı verir.

A new system - REIS - has been created in Azerbaijan
The “Digital Ecology” Information System (REIS) aims to organize the areas of activity of the Ministry of Ecology and Natural Resources in a more efficient, transparent and accessible manner through digital technologies and information and communication solutions. This system is designed to increase the efficiency and effectiveness of the internal and external activities of the ministry.
System Management and Financing
The REIS will be managed by the Ministry, and the operator functions will be performed by the “Geodesy and Cartography Agency” public legal entity. The Ministry of Finance will take measures to finance the costs required for the creation, management and maintenance of this system through the targeted budget funds of the Ministry of Ecology and Natural Resources. The Cabinet of Ministers is entrusted with resolving other issues related to the system.
Data Security and Sustainability
The REIS and its backup copies will be stored in the “Government Cloud”, which will ensure the security and continuous operation of the system.
Data Stored in REIS
The system will include the identity card data of Azerbaijani citizens (surname, first name, patronymic, date of birth, registration address, FIN, etc.), details of permits for hunting weapons, information on taxpayers (TIN, name of legal entity), information on pensions and employment contracts.
Usage Rules
Legal entities and organizations will use automatically created electronic cabinets after being identified through the Single Login System to access REIS. During this process, responsible persons of the organizations will gain access to the system within the framework of the relevant rights.
Individuals will be able to use the services of the system by logging into their electronic cabinets through the Single Login System.
This approach allows both individuals and legal entities to benefit from the capabilities of REIS in a transparent and convenient way.