Mərkəzi Avrasiya tarixində ən böyük startap müsabiqəsi olan “Road to Battlefield” başa çatıb. 27 ölkədən 485 müraciət arasından seçilən startaplar arasında Polygraph AI xüsusi diqqət çəkib. Azərbaycanın gənc təsisçisi tərəfindən qurulan bu startap, yarışmanın 4 qalibindən biri olaraq TechCrunch Startup Battlefield 200-də iştirak hüququ qazanıb.
Müsabiqə Silkroad Innovation Hub, TechCrunch və Freedom Holding tərəfdaşlığı ilə təşkil olunub və regionun innovasiya xəritəsində tarixi dönüş nöqtəsi hesab olunur. Yekun mərhələdə Polygraph AI (Azərbaycan–ABŞ), QuickShipper (Gürcüstan), Surfaice (Qazaxıstan–ABŞ) və ArtSkin (Qırğızıstan–Qazaxıstan) qalib seçilib.
Polygraph AI süni intellekt təhlükələrinin aşkarlanması və qorunması üçün lokal olaraq tətbiq olunan sürətli və dəqiq həllər təqdim edir. Startapın təsisçisi Yaqub Rəhimov bildirib ki, onların məqsədi yalnız regionda deyil, qlobal miqyasda da süni intellekt təhlükəsizliyi üzrə lider olmaqdır:
“Biz artıq South by Southwest və Summerfest Tech AI Summit kimi beynəlxalq yarışmalarda uğur qazanmışıq. İndi isə məqsədimiz TechCrunch Startup Battlefield-in qalibi olmaqdır.”
Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiya Agentliyinin sədri Fərid Osmanov isə yarışma ilə bağlı deyib:
“Polygraph AI-nin bu uğuru Azərbaycan startap ekosisteminin sürətlə inkişaf etdiyini göstərir. Bu, ölkəmizin qlobal innovasiya xəritəsində mövqeyini daha da gücləndirir.”
Qeyd edək ki, qaliblər 27–29 oktyabr tarixlərində San-Fransiskoda keçiriləcək TechCrunch Disrupt 2025 tədbirində dünyanın ən perspektivli startapları ilə yanaşı səhnəyə çıxacaqlar.

28 August 2025 13:53
The largest startup competition in the history of Central Eurasia, “Road to Battlefield”, has come to an end. Among the startups selected from 485 applications from 27 countries, Polygraph AI attracted special attention. Founded by a young Azerbaijani founder, this startup has won the right to participate in TechCrunch Startup Battlefield 200 as one of the 4 winners of the competition.
The competition was organized in partnership with Silkroad Innovation Hub, TechCrunch and Freedom Holding and is considered a historic turning point on the innovation map of the region. In the final stage, Polygraph AI (Azerbaijan-USA), QuickShipper (Georgia), Surfaice (Kazakhstan-USA) and ArtSkin (Kyrgyzstan-Kazakhstan) were selected as the winners.
Polygraph AI provides fast and accurate locally implemented solutions for detecting and protecting against artificial intelligence threats. The founder of the startup, Yagub Rahimov, said that their goal is to become a leader in artificial intelligence security not only in the region, but also globally:
“We have already achieved success in international competitions such as South by Southwest and Summerfest Tech AI Summit. Now our goal is to become the winner of the TechCrunch Startup Battlefield.”
Farid Osmanov, Chairman of the Azerbaijan Digital Development and Innovation Agency, said about the competition:
“This success of Polygraph AI shows that the Azerbaijani startup ecosystem is developing rapidly. This further strengthens our country’s position on the global innovation map.”
It should be noted that the winners will take the stage alongside the world’s most promising startups at the TechCrunch Disrupt 2025 event, which will be held in San Francisco on October 27-29.