“AzInTelecom” “PCI DSS” sertifikatını əldə edib
“AzInTelecom” MMC ödəniş ekosistemində “bulud” xidmətləri üzrə qlobal standartları müəyyən edən “PCI DSS Certificate of Compliance” sertifikatını əldə edib.
Şirkət MDB məkanında “PCI DSS” sertifikatının 4.0.1 versiyasını əldə edən ilk “bulud” provayderi olub. Bununla da “AzInTelecom”a məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinin maliyyə qurumları üçün “bulud” xidmətləri göstərmə uyğunluğu təsdiqlənib. Artıq “AzInTelecom” həm “bulud”, həm də yerləşdirmə üzrə “PCI DSS” uyğunluq sertifikatına malikdir. Bu isə o deməkdir ki, maliyyə sahəsində fəaliyyət göstərən bütün qurumlar artıq “AzInTelecom”dan “bulud” xidməti əldə edə bilərlər.
Sertifikatın əldə olunması üçün əvvəlcə Azərbaycanda səlahiyyətli “Quality Veritas” şirkəti tərəfindən ilkin qiymətləndirilmə aparılıb, müstəqil auditorlar tərəfindən audit həyata keçirilib. Audit nəticəsində uyğunluq təsdiqlənib və “AzInTelecom” MMC-yə “PCI DSS Certificate of Compliance” sertifikatı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “PCI DSS” standartı 2006-cı ildə “Visa”, “MasterCard”, “American Express”, “Discover” və JCB kimi beynəlxalq ödəniş brendləri tərəfindən yaradılmış “PCI SSC” (Ödəniş Kartı Sənayesi Təhlükəsizlik Standartları Şurası) təşkilatı tərəfindən formalaşdırılıb. Təşkilatın məqsədi ödəniş kartı məlumatlarının mühafizəsi və ödəniş əməliyyatlarının təhlükəsizliyinin gücləndirilməsidir.
Hazırda “AzInTelecom” MMC iki müasir Data Mərkəz üzərindən 250-yə yaxın quruma “bulud” xidmətləri göstərir.

“AzInTelecom” has obtained the “PCI DSS” certificate
“AzInTelecom” LLC has obtained the “PCI DSS Certificate of Compliance” certificate, which sets global standards for “cloud” services in the payment ecosystem.
The company became the first “cloud” provider in the CIS to obtain the “PCI DSS” certificate version 4.0.1. Thus, the Baku Main Data Center owned by “AzInTelecom” has been confirmed to be compliant with the “cloud” services for financial institutions. “AzInTelecom” now has a “PCI DSS” compliance certificate for both “cloud” and “hosting”. This means that all institutions operating in the financial sector can now obtain “cloud” services from “AzInTelecom”.
To obtain the certificate, an initial assessment was first conducted by the authorized “Quality Veritas” company in Azerbaijan, and an audit was conducted by independent auditors. As a result of the audit, compliance was confirmed and “PCI DSS Certificate of Compliance” certificate was presented to “AzInTelecom” LLC.
It should be noted that the “PCI DSS” standard was formulated in 2006 by the “PCI SSC” (Payment Card Industry Security Standards Council) organization, which was created by international payment brands such as “Visa”, “MasterCard”, “American Express”, “Discover” and JCB. The organization’s goal is to protect payment card data and strengthen the security of payment transactions.