“AzInTelecom” tərəfindən 23 minə yaxın IMEI koda “klon” statusu verilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların qanunsuz yollarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirlərini davam etdirir. Mütəmadi monitorinqlər nəticəsində surəti köçürülmüş IMEI kodlar aşkarlanaraq onlara “klon” statusu verilir. “Klonlaşdırılmış” IMEI kodlarla istifadə olunan cihazlara məhdudiyyət tətbiq olunur.
Mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 22 935 IMEI koda “klon” statusu verilərək bloklanıb. Həmin IMEI kodlar bloklanmamışdan əvvəlki 3 ayda 1 558 527 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bloklanmış IMEI kodlarla bu günədək 1 097 702  dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə “AzInTelecom”un Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən gətirilən mobil cihazlar Azərbaycan telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində dövlət rüsumu ödənilməklə qeydiyyatdan keçirilməlidir. Təəssüf ki, bəzi hallarda qeydiyyat rüsumunu ödəmək istəməyən şəxslər (və ya sahibkarlar) daha əvvəl qeydiyyatdan keçirilmiş cihazların IMEI kodlarının surətini yenilərinə köçürərək onların satışını həyata keçirirlər. Alıcı isə bu prosesdən məlumatsız olduğu üçün sonradan cihaza tətbiq olunan məhdudiyyətlə üzləşir.
Bu cür hallarla qarşılaşmamaq üçün mobil cihaz alarkən mütləq IMEI kodunun orjinallığını yoxlamaq tövsiyə olunur. Yoxlamanı “portal.rinn.az” saytında pulsuz həyata keçirmək mümkündür. Bunun üçün cihazın ekranında *#06# yığaraq çıxan kodu kopyalayıb saytda “IMEI yoxlama” hissəsinə yapışdırmaq və “yoxla” düyməsini sıxmaq kifayətdir.

About 23,000 IMEI codes were given the status of "clone" by "AzInTelecom".
"AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport continues to fight against the illegal registration of mobile devices brought to Azerbaijan. As a result of regular monitoring, copied IMEI codes are detected and given the status of "clone". A restriction applies to devices used with "cloned" IMEI codes.
To date, 22,935 IMEI codes have been blocked with the status of "clone" within the framework of countermeasures. Those IMEI codes appeared on the network with the subscriber ID of 1,558,527 mobile numbers in the 3 months before they were blocked. 1,097,702 attempts to connect to the network with blocked IMEI codes have been rejected by AzInTelecom's Mobile Device Registration System (MCQS).
It should be noted that according to the "Rule of registration of mobile devices" approved by the decision of the Cabinet of Ministers, mobile devices imported from abroad must be registered within 30 days by paying a state fee in order to be used in the telecommunications network of Azerbaijan. Unfortunately, in some cases, people (or entrepreneurs) who do not want to pay the registration fee copy the IMEI codes of previously registered devices and sell them. And since the buyer is unaware of this process, he faces a restriction applied to the device later.
In order to avoid such situations, it is recommended to check the originality of the IMEI code when buying a mobile device. It is possible to perform the check for free on the "portal.rinn.az" website. For this, it is enough to copy the code generated by dialing *#06# on the device's screen, paste it in the "IMEI verification" section on the website and press the "check" button.