“AzInTelecom” VIII Beynəlxalq Bankçılıq Forumunda
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC 3-4 dekabrda Bakıda keçirilən VIII Beynəlxalq Bankçılıq Forumunda iştirak edib.
Tədbirin əsas tərəfdaşı kimi forum məkanında “AzInTelecom”un stendi quraşdırılıb. Stenddə “AzInTelecom”un maliyyə sektoru üçün faydalı olan məhsul və xidmətləri haqqında iştirakçılara məlumat verilib. Burada xüsusilə banklara unikal imkanlar təqdim edən SİMA rəqəmsal imza, “SİMA Pay”, “SİMA KYC” və onun alt məhsulları olan “Videozəng” və “Videoqeydiyyat” həlləri ilə bağlı məlumatlar təqdim edilib.
Tədbirin ilk günü “AzInTelecom”un Kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev “SİMA bankçılıq innovasiyalarının inkişafında” mövzusunda panel müzakirələrdə çıxış edib. SİMA ilə bankların öz xidmətlərini uğurla rəqəmsallaşdırmasından danışan F.Fərəcullayev bildirib ki, SİMA ilə banklar, eləcə də digər maliyyə təşkilatları bir sıra əməliyyatlarda vaxta, xərcə və kağıza qənaət etmə imkanı əldə ediblər.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom”a məxsus “SİMA İmza”, “SİMA KYC” rəqəmsal həllərindən artıq Azərbaycanda 9 bank öz xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılmasında istifadə edir. Bura kredit müqavilələrinin imzalanması, debet kartların sifarişi, şəxsiyyətin təsdiqi, onlayn əmanət yerləşdirilməsi və s. bank əməliyyatlarının bank filiallarına getmədən, məsafədən həyata keçirilməsi daxildir. Bundan başqa, çoxsaylı maliyyə təşkilatları (BOKT, investisiya şirkətləri, elektron pulqabı və s.) da avtorizasiya və imzalama proseslərini SİMA məhsulları sayəsində rəqəmsallaşdırıblar.
Hüquqi olaraq əl imzasına bərabər tutulan “SİMA İmza” ilə maliyyə sektorunda iş yükü önəmli dərəcədə azalır, vətəndaşlar isə maliyyə əməliyyatlarını növbə gözləmədən və kağız sənədlər toplamadan həll edirlər. SİMA rəqəmsal həllər platforması ilə bağlı daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

“AzInTelecom” at the VIII International Banking Forum
"AzInTelecom" LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport, participated in the VIII International Banking Forum held in Baku on December 3-4.
As the main partner of the event, AzInTelecom presented a stand in the forum area. Participants were informed about AzInTelecom's products and services that benefit the financial sector. Information about the “SİMA İmza” digital signature, as well as " SİMA Pay", " SİMA KYC," and its sub-products, including the "Video Call " and "Video Recording" solutions, which offer unique opportunities for banks, was provided here.
On the first day of the event, Farrukh Farajullayev, Director of the Commercial Department of AzInTelecom, took part in a panel discussion on "SİMA and its Role in the Development of Banking Innovations”. Discussing the successful digitization of banking services through SİMA, F. Farajullayev noted that with SİMA, banks and other financial organizations can save time, funds, and paper across various operations.
It should be mentioned that 9 banks in Azerbaijan are already using “SİMA İmza” and “SIMA KYC” digital solutions offered by AzInTelecom to digitize their services.
This includes signing credit agreements, ordering debit cards, verifying identity, making online deposits, and a wide range of banking transactions which can be carried out remotely, without visiting a bank branch. In addition, a large number of financial organizations (NBCI, investment companies, electronic wallets, etc.) have digitized their authorization and signing processes through SİMA products.
“SİMA İmza”, which is legally equivalent to a handwritten signature, significantly reduces the workload in the financial sector and allows citizens to complete financial transactions without queuing or collecting paper documents. For more information on the SİMA Digital Solutions Platform, please visit sima.az or call the Contact Center at "157".