Bakıda İT muzeyi yaradılır - köhnə texnologiyalar yeni nəsil üçün sərgilənəcək
Bakıda İnformasiya Texnologiyaları muzeyi yaradılır. Layihənin təşəbbüskarı Vahid Qasım bu barədə öz sosial media hesabında məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, uzun müddətdir arzusunda olduğu bu ideyanı artıq reallaşdırmağa başlayıb. Muzeydə köhnə kitablar, qədim kompüterlər, məlumat daşıyıcıları, şəbəkə avadanlıqları və digər tarixi texnoloji eksponatlar sərgilənəcək.
Vahid Qasım bildirib ki, muzeyin məqsədi İT sahəsinin inkişaf tarixini nümayiş etdirmək, həmçinin gənclərdə texnologiyaya maraq oyatmaqdır.
Eyni zamanda o, ictimaiyyətə çağırış edib:
“Dost-tanışlardan xahiş edirəm, kimin əlində 1970–80–90-cı illərin kompüter aləminə aid maraqlı artefaktlar varsa, muzeyimizə bağışlasın. Köhnə əşyalarınız gənc nəsillərin yetişməsinə kömək eləsin.”

IT museum being created in Baku - old technologies will be exhibited for the new generation
An Information Technology Museum is being created in Baku. The initiator of the project, Vahid Gasim, reported on this on his social media account.
According to him, he has already begun to realize this idea, which he has dreamed of for a long time. The museum will exhibit old books, ancient computers, data carriers, network equipment and other historical technological exhibits.
Vahid Gasim said that the goal of the museum is to demonstrate the history of the development of the IT sector, as well as to arouse interest in technology among young people.
At the same time, he appealed to the public:
“I ask friends and acquaintances, if anyone has interesting artifacts related to the computer world of the 1970s–80s–90s, to donate them to our museum. Let your old things help the younger generations grow up.”
The museum will be open to anyone who is interested. It is possible to get acquainted with the exhibits at any time.