Coinbase-in keçmiş texniki direktoru və Andreessen Horowitz fondunun sabiq tərəfdaşı Balaji Srinivasan tərəfindən yaradılan Network School beynəlxalq genişlənmə planlarını Malayziyadan Qazaxıstana yönəldir. Buna səbəb Malayziyada layihənin fəaliyyət göstərdiyi kampusun lisenziyasının yerli hakimiyyət tərəfindən ləğv edilməsi olub.
İyulun 21-də Balaji Srinivasan Qazaxıstan hökuməti ilə Anlaşma Memorandumunun imzalandığını açıqlayıb. Sənəd ölkədə yeni Network School kampusunun yaradılması üçün hüquqi çərçivə müəyyən edir. Memoranduma əsasən, xarici mütəxəssislər və sahibkarlar üçün sürətləndirilmiş viza prosedurları, startapların və şəxslərin ölkəyə köçürülməsinin sadələşdirilməsi, qlobal istedadların cəlbi, eləcə də təhsil, süni intellekt, startaplar, elmi tədqiqatlar və beynəlxalq texnologiya tədbirləri sahəsində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Srinivasan Qazaxıstanı "qlobal texno-optimizm üçün sığınacaq" adlandırıb.
Bu qərar Malayziyanın Johor ştatındakı Forest City kampusunun ciddi tənzimləyici problemlərlə üzləşməsindən sonra verilib. Yerli hakimiyyət kampusu idarə edən NSO Malaysia Sdn Bhd şirkətinin biznes lisenziyasını iyulun 22-dən etibarən ləğv edib. Şirkətlə bağlı immiqrasiya araşdırmaları da davam edir.
Balaji Srinivasan ittihamların əsasən lövhələndirmə və əlavə ofis məkanlarının lisenziyalaşdırılması ilə bağlı olduğunu bildirib və əvvəllər Malayziyaya planlaşdırılan 122 milyon dollarlıq genişlənməni hüquqi qeyri-müəyyənlik səbəbindən dayandırmışdı.
Hazırda Network School-un saytında Qazaxıstanda icma fəaliyyətləri yer alsa da, yeni kampusun açılış tarixi hələ açıqlanmayıb. Bununla belə, Qazaxıstan son illərdə Alatau City kimi rəqəmsal layihələr vasitəsilə blokçeyn, rəqəmsal ödənişlər və texnologiya ekosistemini inkişaf etdirdiyi üçün ölkə layihə üçün əlverişli alternativ hesab olunur.

Balaji Srinivasan's Network School project is being moved from Malaysia to Kazakhstan
Founded by Balaji Srinivasan, former CTO of Coinbase and former partner at Andreessen Horowitz, Network School is shifting its international expansion plans from Malaysia to Kazakhstan after the local authorities revoked the license of the project’s campus in Malaysia.
On July 21, Balaji Srinivasan announced the signing of a Memorandum of Understanding with the Kazakh government. The document sets out the legal framework for the establishment of a new Network School campus in the country. According to the memorandum, it envisages accelerated visa procedures for foreign specialists and entrepreneurs, simplification of the relocation of startups and individuals to the country, attraction of global talent, as well as cooperation in the field of education, artificial intelligence, startups, scientific research and international technology events.
Srinivasan called Kazakhstan “a haven for global techno-optimism.”
The decision came after the Forest City campus in the Malaysian state of Johor faced serious regulatory problems. Local authorities have revoked the business license of NSO Malaysia Sdn Bhd, the company that runs the campus, effective July 22. The company is also facing immigration investigations.
Balaji Srinivasan said the charges were mainly related to the licensing of signage and additional office space, and had previously suspended a planned $122 million expansion to Malaysia due to legal uncertainty.
While the Network School website currently lists community activities in Kazakhstan, no opening date for the new campus has been announced. However, Kazakhstan has been seen as a viable alternative for the project, as it has developed a blockchain, digital payments and technology ecosystem in recent years through digital projects such as Alatau City.