Çin süni intellektlə işləyən ilk hiperspektral peykini orbitə çıxardı
Çin Yer səthini yüksək dəqiqliklə müşahidə edə və məlumatları birbaşa orbitdə süni intellekt vasitəsilə emal edə bilən ilk yerli hiperspektral peykini uğurla orbitə çıxarıb.
Xiguang-2 01 (Caiyun Hyperspectral 01) adlı peyk 22 iyul tarixində Pekin vaxtı ilə saat 10:54-də Gravity-1 Y4 raketi vasitəsilə buraxılıb. Tərtibatçılar bildiriblər ki, aparat planlaşdırılan orbitə uğurla yerləşdirilib və bütün sistemləri normal rejimdə fəaliyyət göstərir.
Peyk Xi'an Zhongke Xiguang Aerospace Technology Group tərəfindən Yunnan əyalətinin Geoloji Kəşfiyyat Bürosunun sifarişi ilə hazırlanıb. O, Caiyun seriyasının ilk nümayəndəsidir və hiperspektral çəkilişi süni intellekt əsaslı məlumat emalı ilə birləşdirən Çinin ilk peyki hesab olunur.
Yeni aparat 10 metr məkan ayırdetmə qabiliyyətinə və görünən işıqla yaxın infraqırmızı diapazonda 7 nanometr spektral ayırdetmə qabiliyyətinə malikdir. Peyk bir sutka ərzində 1 milyon kvadrat kilometrədək Yer səthi haqqında hiperspektral məlumat toplaya bilir.
Layihənin əsas yeniliyi məlumatların bir hissəsinin birbaşa peykin özündə süni intellekt vasitəsilə emal edilməsidir. Bu yanaşma ən vacib məlumatların daha sürətli seçilməsinə, Yerə ötürüləcək məlumat həcminin azalmasına və analiz prosesinin sürətlənməsinə imkan verir.
Texnologiyanın geoloji kəşfiyyat, təbii ehtiyatların monitorinqi, kənd təsərrüfatı və ekoloji tədqiqatlarda daha yüksək dəqiqlik təmin edəcəyi gözlənilir.
Xiguang-2 01-in orbitə çıxarılması ilə Zhongke Xiguang Aerospace şirkətinin peyk qruplaşmasının sayı 12-ni ötüb.

China has successfully launched its first domestic hyperspectral satellite, which can observe the Earth's surface with high precision and process data directly in orbit using artificial intelligence.
The satellite, named Xiguang-2 01 (Caiyun Hyperspectral 01), was launched on July 22 at 10:54 Beijing time by a Gravity-1 Y4 rocket. The developers said that the device was successfully placed in the planned orbit and all its systems are operating normally.
The satellite was developed by Xi'an Zhongke Xiguang Aerospace Technology Group at the request of the Geological Exploration Bureau of Yunnan Province. It is the first representative of the Caiyun series and is considered China's first satellite to combine hyperspectral imaging with artificial intelligence-based data processing.
The new device has a spatial resolution of 10 meters and a spectral resolution of 7 nanometers in the visible and near-infrared range. The satellite can collect hyperspectral data of up to 1 million square kilometers of the Earth's surface within a day.
The main innovation of the project is the processing of part of the data directly on the satellite itself using artificial intelligence. This approach allows for faster selection of the most important information, reducing the amount of data to be transmitted to Earth, and speeding up the analysis process.
The technology is expected to provide higher accuracy in geological exploration, natural resource monitoring, agricultural and environmental research.
With the launch of Xiguang-2 01 into orbit, the number of satellite constellations of Zhongke Xiguang Aerospace has exceeded 12.