Yaponiya 27 500 Nvidia Rubin prosessoru alır
Yaponiya hökumətinin dəstəklədiyi Noetra layihəsi ölkənin süni intellekt və robot texnologiyalarında ABŞ və Çinlə rəqabət aparmaq üçün ən böyük təşəbbüslərindən biri hesab olunur. Layihənin baş direktoru Hironobu Tamba bunu "Yaponiyanın son şansı" adlandırıb.
Noetra ilk il üçün 380 milyard yendən (təxminən 2,33 milyard ABŞ dolları) çox dövlət maliyyəsi alıb. Layihəyə SoftBank, Honda və Sony daxil olmaqla 44 şirkət dəstək verir.
Şirkət artıq yeni nəsil AI infrastrukturunu qurmaq üçün 27 500 ədəd Nvidia Rubin prosessoru sifariş edib. İnfrastrukturun tikintisinə 2027-ci ilin aprelində, istifadəyə verilməsinə isə 2028-ci ilin iyununda başlanılması planlaşdırılır.
Noetra fiziki süni intellekt və robototexnika üçün əsas (foundation) AI modelini hazırlayacaq. Məqsəd Yaponiya şirkətlərinə məlumatlarını xarici platformalardan asılı olmadan idarə edə biləcəkləri etibarlı və təhlükəsiz süni intellekt platforması təqdim etməkdir.
Hazırda ABŞ və Çin süni intellekt sahəsində qlobal liderlik uğrunda mübarizə apararkən, sənaye robotlarının istehsalında dünya liderlərindən olan Yaponiya da texnoloji müstəqilliyini gücləndirməyə çalışır.
Yaponiya hökuməti 2040-cı ilədək istehsalat, gəmiqayırma və digər sənaye sahələrində 10 milyon süni intellekt dəstəkli robotun istifadəyə verilməsini hədəfləyir.

Japan buys 27,500 Nvidia Rubin processors
The Japanese government-backed Noetra project is considered one of the country's largest initiatives to compete with the United States and China in artificial intelligence and robotics. The project's CEO Hironobu Tamba called it "Japan's last chance."
Noetra has received more than 380 billion yen (about 2.33 billion US dollars) in government funding for its first year. The project is supported by 44 companies, including SoftBank, Honda and Sony.
The company has already ordered 27,500 Nvidia Rubin processors to build a next-generation AI infrastructure. Construction of the infrastructure is scheduled to begin in April 2027, and commissioning is scheduled for June 2028.
Noetra will develop a foundation AI model for physical artificial intelligence and robotics. The goal is to provide Japanese companies with a reliable and secure AI platform that can manage their data without relying on external platforms.
As the US and China compete for global leadership in artificial intelligence, Japan, a world leader in the production of industrial robots, is also trying to strengthen its technological independence.
The Japanese government aims to deploy 10 million artificial intelligence-enabled robots in manufacturing, shipbuilding and other industries by 2040.