Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Afrika qitəsində süni intellekt infrastrukturunu və xidmətlərini genişləndirmək məqsədilə 1 milyard dollar dəyərində investisiya planını açıqlayıb. G20 sammitində elan edilən bu təşəbbüs qitədə rəqəmsal inkişafı sürətləndirməyi və məhsuldarlığı artırmağı hədəfləyir.
Ayrılan vəsait təhsil, səhiyyə, kənd təsərrüfatı, rəqəmsal şəxsiyyət sistemləri və iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma kimi vacib sahələrə yönəldiləcək. Layihənin əsas məqsədi Afrika ölkələrinin müasir texnologiyalara və hesablama gücünə çıxışını təmin etməkdir. Hazırda bərpa olunan enerji və logistika sahələrindəki investisiya ilə BƏƏ Afrikanın dördüncü ən böyük investoru hesab olunur.
Lakin ekspertlər planın bəzi detallarının hələ qeyri-müəyyən olduğunu vurğulayırlar. Vəsaitin qrant, kredit, yoxsa birbaşa sərmayə formasında veriləcəyi, eləcə də konkret hansı ölkələrin və layihələrin prioritet olacağı hələlik açıqlanmayıb. Buna baxmayaraq, qlobal data mərkəzlərinin 1%-dən azına sahib olan Afrika üçün bu addım texnologiya şirkətləri və infrastruktur qurucuları üçün yeni fürsətlər yaradır.

24 November 2025 13:17
The United Arab Emirates has announced a $1 billion investment plan to expand artificial intelligence infrastructure and services across Africa. Announced at the G20 summit, this initiative aims to accelerate digital development and boost productivity on the continent.
The allocated funds will be directed toward critical sectors such as education, healthcare, agriculture, digital identity systems, and climate change adaptation. The main goal of the project is to provide African countries with access to modern technologies and computing power. Currently, with investments in renewable energy and logistics, the UAE is considered Africa’s fourth-largest investor.
However, experts note that some details of the plan remain unclear. It has not yet been specified whether the funds will be provided as grants, loans, or direct investments, nor which countries and projects will be prioritized. Nevertheless, for Africa—which currently owns less than 1% of global data centers—this move creates new opportunities for technology companies and infrastructure developers.