24 Noyabr 2025 13:13
Malayziya hökuməti 2026-cı ildən etibarən ölkədə 16 yaşından kiçik uşaqların sosial şəbəkələrdən istifadəsinə rəsmi qadağa qoymağı planlaşdırır.
Rabitə naziri Fəhmi Fadzil bildirib ki, bu qərar gəncləri kiberbullinq, onlayn fırıldaqçılıq və cinsi istismar kimi ciddi risklərdən qorumaq məqsədi daşıyır. Hökumət hazırda oxşar qadağaları tətbiq edən Avstraliya kimi ölkələrin təcrübəsini araşdırır və sosial media platformalarından gələn ildən etibarən bu qaydalara əməl etmələrini gözləyir.
Qeyd edək ki, Malayziya son vaxtlar sosial media üzərindəki nəzarəti xeyli gücləndirib və böyük platformalardan lisenziya almağı tələb edir. Bu addım dünyada uşaqların psixi sağlamlığına zərər vurduğu üçün TikTok, Meta və Google kimi texnologiya nəhənglərinin məhkəməyə verilməsi fonunda atılır.

The Malaysian government plans to officially ban children under the age of 16 from using social networks starting in 2026.
Communications Minister Fahmi Fadzil stated that the decision aims to protect young people from serious risks such as cyberbullying, online fraud, and sexual exploitation. The government is currently studying the experience of countries like Australia, which have implemented similar bans, and expects social media platforms to comply with these rules starting next year.
It should be noted that Malaysia has recently strengthened its control over social media and requires major platforms to obtain licenses. This move comes amid global concerns over children’s mental health, with tech giants like TikTok, Meta, and Google facing lawsuits.