Avropanın ən böyük mobil tətbiq inkişaf etdiricilərindən biri olan Bending Spoons açıqlayıb ki, Yahoo tərəfindən idarə olunan AOL-u alacaq. Satınalmaya Apollo tərəfindən dəstəklənən 2,8 milyard dollarlıq kredit paketi dəstək verəcək.
Əldə etmənin ilin sonuna qədər tamamlanması gözlənilir, lakin bu proses bağlanma şərtləri və tənzimləyici təsdiqlərə tabedir.
Bending Spoons-un CEO-su Luca Ferrari bildirib:
"AOL ikonik və çox sevilən bir biznesdir, zamanın sınağından çıxıb və hələ tam açılmamış potensiala malikdir. Biz məhsulu və biznesi inkişaf etdirmək üçün böyük sərmayə qoymağı planlaşdırırıq. Bending Spoons əvvəl heç bir satın aldığı biznesi satmayıb — biz AOL üçün doğru uzunmüddətli sahibi olduğumuza əminik və milyonlarla sadiq istifadəçiyə xidmət etməyə davam edəcəyik."
AOL gündəlik təxminən 8 milyon, aylıq isə 30 milyon aktiv istifadəçiyə sahibdir və dünyanın ən çox istifadə edilən 10 e-poçt xidmətindən biri sayılır.
Bu xəbər bir çoxunu təəccübləndirmədi, çünki Reuters daha əvvəl xəbər vermişdi ki, Yahoo AOL-u təxminən 1,4 milyard dollara Bending Spoons-a satmağı planlaşdırır.
AOL internetin ən tanınmış markalarından biri olub və “You’ve Got Mail” bildiriş sistemi ilə məşhurdur. Şirkət əvvəllər Time Warner (2001–2009) və Verizon Communications (2015–2021) tərəfindən idarə olunub.
Bu satınalma Bending Spoons-un Vimeo, Evernote, Meetup və digər Amerikan markalarını əldə etməsi siyahısına yenisini əlavə edir.

Bending Spoons buys AOL from Yahoo for $1.4 billion
Bending Spoons, one of Europe's largest mobile app developers, has announced that it will acquire Yahoo-owned AOL. The acquisition will be supported by a $2.8 billion credit facility backed by Apollo.
The acquisition is expected to close by the end of the year, but is subject to closing conditions and regulatory approvals.
Bending Spoons CEO Luca Ferrari said:
"AOL is an iconic and beloved business, with a proven track record and untapped potential. We plan to invest heavily in developing the product and business. Bending Spoons has never sold a business it has acquired before — we are confident that we are the right long-term owner for AOL and will continue to serve its millions of loyal users."
AOL has approximately 8 million daily active users and 30 million monthly active users and is one of the top 10 most used email services in the world.
The news came as no surprise to many, as Reuters had previously reported that Yahoo was planning to sell AOL to Bending Spoons for about $1.4 billion.
AOL is one of the most recognizable brands on the internet, best known for its “You’ve Got Mail” notification system. The company was previously owned by Time Warner (2001–2009) and Verizon Communications (2015–2021).
The acquisition adds to Bending Spoons’ list of acquisitions of Vimeo, Evernote, Meetup and other American brands.