Canvadizayn proqramlarını yeniləyib və onları pulsuz edib
İndi vektor qrafikası, foto redaktə və səhifə dizaynı alətləri vahid Affinity tətbiqində birləşdirilib.
Canva 2024-cü ilin martında Affinity brendini (Affinity Designer, Affinity Photo və Affinity Publisher) satın almışdı. Yeni versiyada bu proqramlar Canva AI süni intellekt imkanları ilə inteqrasiya olunub — məsələn, fonun silinməsi, şəkil genişləndirmə, generativ doldurma və s. Canva bildirib ki, istifadəçilərin yaratdığı işlər neyron şəbəkələrin təlimi üçün istifadə olunmayacaq. Hazır layihələri bir neçə kliklə Canva platformasına ixrac etmək mümkündür.
Ən önəmlisi, Canva qeyd edib ki, Affinity alətlərinə giriş indi tamamilə pulsuzdur, lakin Canva AI funksiyalarından yararlanmaq üçün Canva Premium hesabı tələb olunur. Əvvəlki versiyaları satın alan istifadəçilər onları işlətməyə davam edə biləcəklər, amma onların yenilənib-yenilənməyəcəyi məlum deyil.
Tətbiq macOS və Windows üçün əlçatandır, gələcəkdə isə iPad versiyasının da buraxılması planlaşdırılır.
Bundan əlavə, Canva Video 2.0 adlı yenilənmiş video redaktorunu təqdim edib. Şirkətin sözlərinə görə, o, əvvəlkindən daha sürətli və intuitivdir. Yeni taymlayn montaj sistemi, Magic Video adlı AI aləti (mətin və qısa videolar əsasında sosial şəbəkələr üçün video yaratmaq), “trend” şablon kitabxanası və avtomatik effekt əlavə etmə funksiyaları mövcuddur.

31 October 2025 00:04
Canva acquired the Affinity brand (Affinity Designer, Affinity Photo, and Affinity Publisher) in March 2024. In the new version, these apps are integrated with Canva AI artificial intelligence capabilities — for example, background removal, image enhancement, generative fill, etc. Canva said that user-created works will not be used to train neural networks. Ready-made projects can be exported to the Canva platform with a few clicks.
Most importantly, Canva noted that access to Affinity tools is now completely free, but a Canva Premium account is required to take advantage of Canva AI features. Users who purchased previous versions will be able to continue using them, but it is not known whether they will be updated.
The application is available for macOS and Windows, and an iPad version is also planned for release in the future.
In addition, Canva introduced an updated video editor called Video 2.0. The company says it's faster and more intuitive than before, with a new timeline editing system, an AI tool called Magic Video (which creates videos for social networks based on text and short videos), a library of "trending" templates, and automatic effects.