Berkshire Hathaway şirkəti Uorren Baffetin 60 illik rəhbərlikdən sonra baş icraçı direktor vəzifəsini tərk etməsindən əvvəl sonuncu dəfə öz səhm portfelini açıqlayıb. Cümə günü açıqlanan sənədlərdə şirkətin Google-un ana şirkəti olan Alphabet-ə 4.3 milyard dollarlıq yeni investisiya qoyduğu və Apple-dakı payını daha da azaltdığı məlum olub.
ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) təqdim edilən sənədlərə əsasən, "Berkshire" 30 sentyabr tarixinə 17.85 milyon Alphabet səhminə sahibdir. Bu, Alphabet-i şirkətin ən böyük on səhm holdinqindən birinə çevirib. Eyni zamanda, "Berkshire" üçüncü rübdə Apple-dakı səhm payını 280 milyon ədəddən 238.2 milyon ədədə endirib. Şirkət bir vaxtlar sahib olduğu 900 milyondan çox Apple səhminin demək olar ki, dörddə üçünü satmış olsa da, Apple 60.7 milyard dollar dəyərindəki payla "Berkshire"-in ən böyük səhm mövqeyi olaraq qalır.
Alphabet-ə investisiya qoyulması, Baffetin adətən dəyər investisiyası üslubunu və texnologiya şirkətlərindən çəkinməsini nəzərə alanda bir qədər təəccüblü qarşılanıb (Baffet iPhone istehsalçısı olan Apple-ı daha çox istehlak məhsulları şirkəti kimi gördüyünü bildirmişdi). Maraqlıdır ki, 2019-cu ildə "Berkshire"-in illik səhmdar yığıncağında həm Baffet, həm də onun mərhum müavini Çarli Manger (Charlie Munger) vaxtilə Google-a investisiya etmədikləri üçün peşman olduqlarını dilə gətirmişdilər.
Ümumilikdə, "Berkshire" iyul-sentyabr ayları arasında 6.4 milyard dollarlıq səhm alıb və 12.5 milyard dollarlıq səhm satıb. Beləliklə, şirkət ardıcıl 12-ci rübdür ki, xalis səhm satıcısı olub. Bu satışlar fonunda şirkətin nağd pul ehtiyatı rekord həddə - 381.7 milyard dollara çatıb. Digər portfel dəyişiklikləri arasında "Berkshire"-in "Bank of America"-dakı səhmlərinin 6%-ni satması, "DR Horton" şirkətindəki payını tamamilə ləğv etməsi, "Chubb" sığorta şirkəti və "Domino's Pizza"-dakı paylarını isə artırması yer alıb.
Baffet, 1.1 trilyon dollarlıq konqlomeratın idarəçiliyini yanvarın 1-də Qreq Abelə təhvil verməyə hazırlaşır. Analitiklər bildirir ki, "Berkshire" nağd pul ehtiyatlarını artırmaqla şirkətlərin yüksək dəyərləndirmələri ilə bağlı ehtiyatlı mövqe nümayiş etdirir.

17 November 2025 16:51
Berkshire Hathaway has disclosed its latest share portfolio ahead of Warren Buffett’s departure as CEO after 60 years of leadership. Documents released on Friday reveal that the company made a $4.3 billion investment in Alphabet, Google’s parent company, while further reducing its stake in Apple.
According to filings with the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), as of September 30, Berkshire holds 17.85 million Alphabet shares, making Alphabet one of the company’s ten largest stock holdings. At the same time, Berkshire cut its Apple holdings from 280 million shares to 238.2 million shares in the third quarter. Although the company has sold nearly two-thirds of the more than 900 million Apple shares it once owned, Apple remains Berkshire’s largest stock position, valued at $60.7 billion.
The move into Alphabet surprised some observers, given Buffett’s usual value-investing approach and his historical avoidance of tech stocks (he had previously described Apple more as a consumer products company than a tech firm). Interestingly, in Berkshire’s 2019 annual shareholder meeting, both Buffett and his late partner Charlie Munger expressed regret at not investing in Google earlier.
Overall, Berkshire purchased $6.4 billion worth of stock and sold $12.5 billion during the July–September period, marking the company’s 12th consecutive quarter of net stock sales. Amid these sales, Berkshire’s cash reserves reached a record $381.7 billion. Other portfolio changes included selling 6% of its Bank of America shares, exiting DR Horton entirely, and increasing stakes in Chubb Insurance and Domino’s Pizza.
Buffett is set to hand over the management of the $1.1 trillion conglomerate to Greg Abel on January 1. Analysts note that Berkshire’s growing cash reserves reflect a cautious stance amid high company valuations.