İlham Əliyev "SİMA"nın uğurundan danışıb
Azərbaycan bu gün 100 faizlik genişzolaqlı internet əhatə dairəsi ilə regionda lider mövqe tutur. Rəqəmsal şəxsiyyət sahəsində də ölkəmiz qabaqcıl ölkələr sırasındadır.
Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransının iştirakçılarına müraciətində bildirib.
Dövlətimizin başçısı vurğulayıb ki, “SİMA” adlı biometrik rəqəmsal imza sistemi artıq 3,6 milyon istifadəçi tərəfindən qəbul edilib, 80-dən çox dövlət informasiya sisteminə inteqrasiya olunub. “Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan BMT-nin "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi"nin ən yüksək kateqoriyası qrupuna daxil olmuşdur. Məqsədimiz növbəti beş il ərzində bu indeksdə ilk 40 ölkə sırasında yer almaqdır”, - deyə Prezident İlham Əliyev əlavə edib.

Ilham Aliyev spoke about the success of SIMA
Today, Azerbaijan holds a leading position in the region with 100 percent broadband internet coverage. Our country is also among the leading countries in the field of digital identity.
This was stated by President of Azerbaijan Ilham Aliyev in his address to the participants of the World Telecommunication Development Conference of the International Telecommunication Union (ITU).
The head of state emphasized that the biometric digital signature system called "SIMA" has already been adopted by 3.6 million users and integrated into more than 80 state information systems. "It is no coincidence that Azerbaijan has entered the highest category group of the UN "E-Government Development Index". Our goal is to be among the top 40 countries in this index within the next five years," President Ilham Aliyev added.